Češi? Sobecké, pubertální pojetí svobody. Švejkování v covidu odsoudil zkušený muž

01.12.2021 7:54 | Komentář

„Naše společnost si zatím neví rady se svobodou. Příliš velká část občanů chápe svobodu jako možnost dělat a říkat cokoli a neuvědomuje si, že ke svobodě patří také nějaké limity,“ říká renomovaný sociolog Jan Herzmann. Při komentování aktuálního dění upozornil, že postoje k očkování vykopaly hluboký příkop a vládní opatření vyvolávají nevraživost.

Češi? Sobecké, pubertální pojetí svobody. Švejkování v covidu odsoudil zkušený muž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Herzmann

I když se ve společnosti mohou ještě odehrát věci, které zatím netušíme, některé poznatky už se dle Herzmanna ohledně vlivu koronaviru na společnost formulovat dají: „Především se potvrdil postřeh, který se objevoval už těsně po sametové revoluci: Česká společnost se umí semknout, když přijde něco velkého, ale to semknutí jí dlouho nevydrží. Na jaře 2020 jsme šili roušky, mnozí je rozdávali zadarmo a zavření doma jsme z balkonů tleskali zdravotníkům a hasičům. Dnes se neumíme shodnout téměř na ničem, co se covidu-19 týká, postoje k očkování vyryly ve společnosti nový hluboký příkop a vládní opatření, ta omezující i ta kompenzační a podpůrná, vyvolávají nevraživost mezi lidmi, mnohdy i uvnitř rodin,“ zhodnotil.

Druhý poznatek, ke kterému dospěl, je pozitivní: „Navzdory velké vlně nevraživosti a naštvanosti je mezi námi spousta lidí, kteří nežvaní, neremcají a pomáhají. Jsou v první řadě mezi těmi, kdo s koronavirem bojují v první linii a já se upřímně divím, jak to mohou v tak strašných podmínkách tak dlouhou dobu vydržet. Tito lidé jsou pro mě něčím podobným, co Václav Havel nazýval ostrůvky pozitivní deviace (lidé, kteří se svým přístupem pozitivně liší od zaběhnutých kolejí, pozn. red.). Třetí lekce, kterou nám koronavirová epidemie uštědřila, se týká náchylnosti k uvěření fámám a hoaxům,“ řekl Jan Herzmann, kterého překvapilo, jak velká část veřejnosti je připravená uvěřit i těm nejbizardnějším nesmyslům, jako je čipování nebo aplikace cizopasníků při očkování proti covidu-19.

„Tuším ale, kde se tak velká míra tmářství bere. Souvisí s upadající důvěrou vůči státu a všem jeho institucím. A přidám ještě čtvrté poučení: Naše společnost si zatím neví rady se svobodou. Příliš velká část občanů chápe svobodu jako možnost dělat a říkat cokoli a neuvědomuje si, že ke svobodě patří také nějaké limity, především spoluodpovědnost za důsledky vlastních činů a omezení vlastní svobody respektem k právům a svobodám bližních. Je to takové sobecké pojetí svobody, řekl bych pubertální,“ uvedl Herzmann s tím, že třicet let je zřejmě málo na to, aby se společnost naučila ve svobodě dobře žít. Domnívá se, že se opět vynořuje podobenství o čtyřiceti letech strávených blouděním v poušti před vstupem do zaslíbené země.

Ochota Čechů k opatřením přichází ve vlnách

Ochota Čechů dodržovat protiepidemická opatření se prý vyvíjí ve vlnách a dokládají to různé průzkumy, především ty z dílny Dana Prokopa z agentury PAQ Research. „Ochota dodržovat protiepidemická opatření se vyvíjí ve vlnách. Když se situace hodně zhorší, lidí dodržujících protiepidemická nařízení přibude. Jakmile se situace zlepší, otrne nám a ostražitost upadá. Dlouhodobý trend je přitom zatím spíše klesající, i v těch kritických obdobích dodržuje protiepidemická nařízení méně lidí než na počátku pandemie,“ vysvětlil expert na sociologii. Podle něj se zde projevují dva vlivy. Jednak únava z dlouhodobých restrikcí, jednak trochu přehnané spoléhání na ochranu po očkování nebo prodělané nemoci. „To vše se týká společnosti jako celku. Když se na situaci podíváme ve větším detailu, ukazuje se, že tu máme malou, ale čím dál hlasitější skupinu odmítačů, popíračů nebo antivaxerů, které patrně k dodržování protiepidemických opatření, natož pak k očkování nepřesvědčí nikdo a nic, tedy ani nová vláda. Jde patrně asi o desetinu dospělé populace, což se může jevit jako malá část, ale v přepočtu je to nejméně 800 tisíc konkrétních jedinců, což z epidemiologického hlediska určitě není zanedbatelná skupina,“ upozornil.

Koronavirus označil za jedno ze silně emočních témat, která zasáhla do výsledků voleb. „Letošní volby neměly podle mého soudu žádné zásadní politické téma, proto je mohla nadstandardně ovlivňovat témata emočně silná, byť jaksi mimopolitická. Covid-19 byl bezesporu jedním z nich, druhým pak bylo v uvozovkách referendum o Babišovi. Tato témata se spojila, na jedné misce vah byla triáda koronavirus – Babiš – všechno špatně, na druhé misce pak změna – ne-Babiš – konec epidemie. V tomto smyslu koronavirus zasáhl do letošních voleb velmi silně, byť z kvantitativního hlediska nepříliš drasticky,“ domnívá se Jan Herzmann.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…