Co tak pověsit šéfa EU? Zbořil k Pavlu Novotnému a ODS. A něčemu stejně vážnému

14.09.2020 10:24 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Pavel Novotný nejenže volá po zabití premiéra Andreje Babiše, ale v minulosti vyhrožoval zabitím i prezidentu a ministru zahraničí Ruska, varuje politický analytik Zdeněk Zbořil. ,,ODS, jakkoli je kritická k současnému vedení státu, je součástí jeho politiky a dbá jeho zahraničněpolitických závazků. Jak se bude chovat, až si někdo pomyslí, že je ve veřejném zájmu ‚pověsit‘ prezidenta Spojených států nebo EU?“ táže se v rámci své pravidelné rubriky na ParlamentníchListech.cz. Zaujala ho i kauza autora výroku, že prezident Zeman má rakovinu.

Co tak pověsit šéfa EU? Zbořil k Pavlu Novotnému a ODS. A něčemu stejně vážnému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek označil vládu za nemehla, vicepremiér Jan Hamáček prosazuje zavedení krizového štábu, ministr Lubomír Zaorálek konstatoval, že byla v srpnu chyba zrušit plošné nošení roušek, premiér Andrej Babiš připomíná počty lidí v nemocnicích. Množství nakažených novým koronavirem v republice rychle roste.

„Snad se nejdříve zbavme toho nejhoršího. Názory pana exministra jsou ty jednodušší: Přinutit premiéra, podle slov pana Kalouska, nezodpovědného šaška, rezignovat, tím položit vládu. Prezidenta soudit nebo zbavit úřadu kvůli zdravotní indispozici nebo čemukoliv jinému. Nakonec by se to mohlo podpořit přáním členů ODS, aby někdo z ústavních činitelů zemřel. Navíc i paní poslankyně Němcová by jeho slova mohla doplnit, samozřejmě v zájmu spolupráce celé ‚demokratické opozice‘ a své kandidatury do Senátu, svým zděšením,“ podotýká politolog Zdeněk Zbořil.

„Sebekritická slova MK Zaorálka jsou mnohem zajímavější, protože konstatuje, co se stalo a nemělo stát. A pan MV Hamáček přichází s návrhem, co s tím dělat. Jejich rozhodnutí je politické a budou muset čelit samosprávným orgánům a opozičním politikům, kteří ještě včera volali po uvolnění různých omezení, mít možnosti trávit večery v nočních zábavních podnicích, pořádat festivaly s masovou účastní diváků a s finanční podporou státu organizovat divadelní představení, aby nám nějaká divadla „neklekla“ a lidé chodili na všechno jiné možné. A to nemluvíme ani o paní Peterkové, která pořádá demonstrace v Praze, ani o skupině lékařů v čele s rektorem UK – stomatologů, chirurgů, psychiatrů aj. – kteří sice svůj prapor boje proti restrikcím již svinuli, ale zatím ještě nepodnikli žádnou edukativní spanilou jízdu do blízkého zahraničí, aby tam, zajištěni svou vysokou akademickou autoritou, vysvětlili, že se nás tam nemusí bát a zakazovat svým občanů do ČR a hlavně do Prahy cestovat,“ dodal.

Přetížení systému např. podle šéfa Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka nehrozí. Nemocnice i v krajích jsou dobře připravené.

„Četl jsem velké interview pana ředitele Ludvíka, bývalého ministra zdravotnictví, v sobotním Právu. Je z něho jasné, že ví, o čem mluví. Nejen ví, ale dokládá to statistikami. Ale vysvětlete v ČT, že počet testovaných, nemocných v karanténě nebo vážně nemocných v nemocnicích jsou čísla pro veřejnost spíše orientační? Ani úmrtnost, jak dnes hezky po vojensku říkáme smrtnost, nemá patřit ke každodennímu mediálnímu konzumu, protože mezi takto podávanými informacemi a šířením poplašných zpráv je v dnešní době téměř neviditelná hranice,“ komentuje Zbořil.

Názory na přístup k šíření nového koronaviru rozdělily politickou scénu.

„Protože bydlím a žiji v Praze, dost mne překvapil rozvážný pohyb na koronavirové scéně pana primátora Hřiba. Jistě umíme všichni pochopit, že byl v této době na politicky důležité cestě na Tchaj-wan, ale pokud si vzpomínám, pan senátor Vystrčil ještě před odjezdem v jednom ze svých interview říkal, že mj. se v Tai-pei členové jeho delegace poučí, jak proti covidu-19 nebo jeho mutaci bojovat. Mají tam velké úspěchy, největší na celém světě. Pak se ale, alespoň podle ČT, obě strany pochválily, naši se po návratu věnovali mezinárodně politickým otázkám, starostem o lidská práva v ČLR a narovnávání páteře skoro celé Evropě, a na koronavir se zapomnělo,“ připomíná politolog.

„A pokud jde o politické strany, ty se také v tomto případě rozdělily tak, aby bylo dobře vidět, kdo chce vyhrát nebližší volby a postarat se, aby se na to nezapomnělo ani při příštích volbách parlamentních,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …