Hnutí ANO 2011, jež Babiš založil, chybí doposud propracovanější programové prohlášení, které by odhalilo Babišovu politickou orientaci. Podnikatel ve čtvrtek na chatu odpovídal na obecné otázky čtenářů a poprvé připustil, že usiluje o vybudování sociálního státu.
„Naše hnutí si klade za cíl vybudování sociálního státu, který bude investovat prostředky ve prospěch všech občanů této země, bude funkční, a tím i zničí systémovou korupci,“ napsal Babiš s tím, že něco podobného je možné, jen pokud se spojí všechny iniciativy, které chtějí něco změnit.
Podle politologa Jana Bureše toto prohlášení ovšem neznamená, že Babiš tíhne k levici, mezi jejíž programové priority sociální stát rozhodně patří. „Vidím v tom čirý populismus, pan Babiš jedná na základě průzkumů veřejného mínění, které ukazují, že obyvatelé v současné době chtějí jistoty víc než kdykoli před tím. Levicoví voliči by mu na jeho snahu o vybudování sociálního státu neměli naskakovat,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Bureš. Podle politologa vypovídá o Babišově pravicové orientaci snaha řídit stát jako firmu.
"My říkáme, že pokud stát bude řízen jako firma, tak se dá časem získat 200 až 300 miliard ročně. Ty bude možné použít na investice a zlepšení podmínek zaměstnanců státní správy, i ta ovšem musí být efektivní. Podstatné je, aby společnost a stát odměňoval lidi, kteří skutečně pracují,“ odpověděl na chatu miliardář.
Bureš přirovnává Babišovo počínání k Věcem veřejným, které však podnikatel vytrvale odmítá a do Véček mediálně střílí obzvláště od té doby, co jej veřejně kritizovali Radek John a Karolína Peake.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera