Havel, ten přímo diktoval! Zdeněk Zbořil trochu jinak o Zemanovi a vládní krizi

19.08.2019 10:22 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Úvaha je prostá, jeden Petříček stačí, nač vytvářet další, už vlastně třetí, centrum politického rozhodování ve vládě.“ Podle politologa Zdeňka Zbořila premiérovi nezbyla žádná jiná možnost než navrhnout politickým partnerům, aby si nehráli na vítěze voleb. A kdo na kulturu místo Šmardy? „Doporučovat nějaké jméno si nedovolím. Snad by bylo lepší se zeptat paní režisérky Třeštíkové…“ K dnešní schůzce Babiše s Hamáčkem přidává pýthickou věštbu: „Oba pánové se dohodnou a oba budou svá rozhodnutí považovat za své vítězství. Nedohodnou-li se, odevzdají opět část své politické moci prezidentovi, a opět skoro na stříbrném podnosu.“ Přesto, podle Zbořila už je rozhodnuto. Zavzpomínal i na prezidentské období Václava Havla: „Jména nových ministrů Václav Havel Luxovi přímo diktoval. Jen mu nedal toho předsedu vlády, jen místopředsedu. Byl jsem toho vzdáleným svědkem, ale přece jen svědkem.“

Havel, ten přímo diktoval! Zdeněk Zbořil trochu jinak o Zemanovi a vládní krizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Po čtvrt roce stále pokračují tahanice o to, kdo bude ministrem kultury. Podle hlavy státu je Michal Šmarda odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Prezident žádá nové jméno.

„Mnozí pana prezidenta obviňují“, že ohýbá Ústavu. Co má ale dělat, když je přesvědčen o tom, že pan Šmarda je pro funkci MK nevhodný kandidát? Článek 62 hlavy třetí Ústavy ČR říká, že prezident jmenuje, odvolává atd. bez toho, aby to bylo bezodkladné, jak si myslí dokonce i pan Rychetský, který je hlavou Ústavního soudu. Prezident je totiž poslední instancí, která hájí práva občanů proti nekompetentnosti vlády, koaliční vlády, a v tomto případě dokonce i jedné politické strany, která se nemůže shodnout, kdo by měl být  jejím ministrem kultury,“ uvedl Zbořil. „Toto chování ČSSD ohrožuje existenci vlády, nikoli prezident, protože pokud je jmenován kandidát, o kterém lze předpokládat, že svou funkci nebude vykonávat v souladu s programových prohlášením vlády, bude vláda, která navíc rozhoduje ve sboru, ohrožována při každém svém hlasování o čemkoliv. Navíc, když už ČSSD vyhověla přání šesti tisíc petentů, kteří se považují za mluvčí všech, kteří jsou administrováni MK, měl by se její nový kandidát s těmito lidmi sejít a zeptat se jich, zda se jim líbí, nebo by chtěli raději někoho jiného. To, pokud vím, dodnes pan Šmarda ve společnosti s panem Hamáčkem, který to vše způsobil, neučinili. Myslím, že ani pan prezident toto nenavrhl, ale možná že by měl,“ dodává.

Premiér Andrej Babiš se vrátil z dovolené a pro televizi Prima reagoval na vyjádření prezidenta takto: „Já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát,“ řekl Babiš. „Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu. Takže to není už dneska problém pana prezidenta, je to i můj problém,“ podotkl.  Na základě jeho vystoupení má také obavu, že by ve vládě jenom kritizoval. Předseda ČSSD v pátek v reakci na Babišova slova o Šmardovi uvedl, že je překvapen, že premiér změnil názor, když Šmardu na ministra prezidentovi sám navrhl.

„Pan Hamáček trochu změnil chronologii chodu událostí okolo MK. Ministr Staněk, člen ČSSD, odvolal dva ředitele galerií, šest tisíc osob se zastalo obou galeristů a žádalo rezignaci pana ministra. Ministr vnitra a místopředseda vlády, předseda ČSSD panu Staňkovi domluvil a požádal jej, aby rezignoval. Ten váhal a nepřímo se na jeho stranu postavil pan prezident a žádal premiéra koaliční vlády, aby jmenoval nástupce MK,“ připomíná Zbořil. „V řadách ČSSD vznikla panika, o slovo se přihlásili ti členové ČSSD, kteří nesouhlasí s účastí v koaliční vládě Andreje Babiše a slovy pana předsedy Hamáčka „začali třást žebříkem“. Vedení ČSSD stále někde jednalo, předseda vlády na jejich naléhání potom předal žádost o odvolání a jmenování, ale pan prezident pouze odvolal, ale nejmenoval. Ale neřekl, že nebude jmenovat. Jenom kritizoval nejasné kompetence pana Šmardy. Prezident otálel, čemuž se po jeho zkušenostech s vnitrostranickou demokracií ČSSD nelze divit. Pan Hamáček tedy s pomocí svých pěti ministrů a několika poslanců přidal na důrazu a řekl si o možná očekávaný, ale stále ještě nezveřejněný odchod z vlády,“ dodal.

Zbořil upozorňuje i na to, že některá zákulisní jednání probíhala v premiérově nepřítomnosti, což je také jedna ze zvláštností české politické kultury. „Tak Andreji Babišovi nezbyla žádná jiná možnost než navrhnout politickým partnerům, aby si nehráli na vítěze voleb. Úvaha je prostá, jeden Petříček stačí, nač vytvářet další, už vlastně  třetí, centrum politického rozhodování ve vládě,“ říká politolog.   

Mediální vystoupení Šmardy? Měl o nich více přemýšlet

V rozhovoru pro iDNES.cz už padla směrem ke Šmardovi jasná výzva. Pokud Šmarda chce ČSSD pomoci, měl by se kandidatury vzdát, míní Babiš. „A ať ČSSD přijde s jiným jménem a projedná to se mnou podle koaliční smlouvy,“ uvedl. Předpokládá, že pokud ČSSD chce, aby vláda fungovala dál normálně, uzná, že Šmarda se stal svými mediálními vystoupeními pro účast ve vládě nepřijatelným.

„To, čemu se dnes říká poeticky ‚Šmardova mediální vystoupení‘, není nic mimořádného. V ČSSD se tak mezi přáteli mluví a pan místopředseda snad jen přehlédl, že ve vládě nesedí nějací straničtí dobrodruzi, jak se o nich mluví v pokleslých veřejnoprávních médiích, ale že jsou tam lidé, kteří mají své, někdy velké a bohaté zkušenosti z celostátní politiky. A pokud se chtěl po vzoru svých kolegů z ČSSD tak trochu vytahovat i na prezidenta, měl o svých povídáních na veřejnosti směrem k předsedovi vlády a prezidentovi přece jenom víc přemýšlet,“ uvedl Zbořil. „Doporučovat nějaké jméno si nedovolím. Snad by bylo lepší se zeptat paní režisérky Třeštíkové, která se, pokud se nemýlím, také podepsala a hlavně také umí projít okolo politiky, má různé nápady a mohla by svým případným nástupcům poradit, jak vydržet na MK ČR déle než dva tři týdny,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tajná česká zpráva“ o nebezpečí Trumpa rozesmála Druláka

8:46 „Tajná česká zpráva“ o nebezpečí Trumpa rozesmála Druláka

Tajná analýza? Politický lobbistický spolek Evropské hodnoty, který byl v minulosti napojen na peněz…