Elitní česká diplomatka a bývalá velvyslankyně naší země v Sýrii v komentáři pro ParlamentníListy.cz hodnotí návrat Donalda Trumpa do Bílého domu i situaci Evropy a české diplomacie v nově se rodícím světě.
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Filipi oceňuje Trumpovu urputnost v prosazení své politiky. I proto nyní očekává, že se budou dít velké věci. „S Donaldem Trumpem přijdou výrazné změny, jsem o tom přesvědčena a vedou mě k tomu dva důvody. Jednak jsem v zahraničí aktivně prožila jeho první prezidentské období a vím, jak mimořádně intenzivně pracoval na tématech, která byla důležitá nejen pro Spojené státy, ale třeba i pro Blízký východ.
„Má očekávání plynou právě z toho, že už má za sebou jedno období v Bílém domě. V rámci prvního prezidentského mandátu v letech 2016–2020 řada jeho rozhodnutí, nápadů a svěžích myšlenek neprošlo, protože mu to neumožnil establishment. Dnes je poučen a může zrealizovat program, se kterým přišel,“ míní diplomatka.
Trumpův návrat jednoznačně vnímá jako dobrou zprávu pro svět. „Všichni vidíme, co všechno zvládl během prvních pár hodin ve funkci. Má v plánu jednat s Putinem. Dokonce na svou inauguraci pozval čínského prezidenta, který sice nepřijel sám, ale vyslal svého zástupce,“ popisuje Eva Filipi.
„Koneckonců ještě před inaugurací dosáhl výsledku na Blízkém východě, kam poslal svého speciálního vyslance a tomu se podařilo dotáhnout příměří mezi Izraelem a Gazou. Považuji zvolení Donalda Trumpa za dobrou zprávu pro svět,“ opakuje.
Zatímco ve Spojených státech už změny probíhají, Evropa zatím jen přihlíží. „Obávám se, že pokud si Evropa neuvědomí, že potřebuje také hluboké změny, a neprobudí se, bude směřovat nejen k naprosté nekonkurenceschopnosti, ale i naprosté bezvýznamnosti v zahraničněpolitické agendě. Podívejme se, jak dnes vypadá Německo, Francie nebo další státy, ale i dnes už mimo EU stojící Velká Británie. Panuje tam nejen divná atmosféra, ale i silná nespokojenost obyvatel těchto zemí. Dříve nebo později si vlády evropských států budou muset uvědomit, že je třeba něco dělat, že už takto nelze pokračovat,“ popisuje elitní diplomatka.
„Česká republika by měla mít ambici hrát alespoň nějakou roli v zahraniční politice. Nesmí to být pouhá ideologie a aktivismus. Musíme si vytipovat agendy, které budeme dobře zvládat, a seriózně se k nim postavit,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz.
Eva Filipi celou polistopadovou éru sloužila České republice na významných diplomatických postech. Nejprve od roku 1991 jako československá chargé d’affaires v Iráku, později už coby velvyslankyně v Libanonu, Turecku a Sýrii. Poslední destinace ji proslavila, neboť na svém postu setrvala rekordních třináct let (běžný mandát velvyslance jsou čtyři roky).
V Damašku na ambasádě zůstala i po vypuknutí nepokojů a války proti prezidentu Bašáru Asadovi. V syrském hlavním městě jako diplomatka na nejvyšším postu zůstala ze západních států jediná. Dokonce díky tomu fakticky zastupovala zájmy Spojených států v Sýrii. Skončila až v říjnu 2023. Je držitelkou řady českých i zahraničních vyznamenání, například medaile Za zásluhy 1. stupně nebo Ceny Arnošta Lustiga.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka