Hlavně třídně, soudruhu Halíku! Zdeněk Zbořil má co říct ke včerejšímu Moravcovi i ke sjezdu ČSSD

19.02.2018 7:01 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Škoda že se k tomu nerozhodli již před čtyřmi měsíci. Jejich vyjednávací pozice vůči ANO 2011 byla silnější a nebyli by za zahájení svého pokusu o resuscitaci tak okatě zavázáni prezidentovi,“ podotýká ke sjezdu ČSSD politolog Zdeněk Zbořil. I tak ho výsledek překvapil. „Domníval jsem se, že ČSSD bude ještě nějakou dobu váhat, jak nasvědčovalo protahování odchodu posledního z kazisvětů Milana Chovance.“ V dnešním Rozjezdu také Zbořil hovoří o metamorfóze profesionálních petentů. „Je nekřesťanská nízkost věnovat k 75. narozeninám pana kardinála darem udání,“ komentuje dopis se stížností na kardinála Dominika Duku odeslaný do Vatikánu. A že se za Duku přimluví prezident? „Zdá se mi to být dokonce jeho povinností,“ říká Zbořil. Komentář přidal i k nedělním Otázkám Václava Moravce.

Hlavně třídně, soudruhu Halíku! Zdeněk Zbořil má co říct ke včerejšímu Moravcovi i ke sjezdu ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Musím se přiznat, že mne to překvapilo,“ říká k volbě předsedy ČSSD politolog Zdeněk Zbořil. Jan Hamáček byl zvolen včera hlasy 272 delegátů. „Domníval jsem se, že ČSSD bude ještě nějakou dobu váhat, jak nasvědčovalo protahování odchodu posledního z kazisvětů Milana Chovance. Škoda že se k tomu nerozhodli již před čtyřmi měsíci. Jejich vyjednávací pozice vůči ANO 2011 by byla silnější a nebyli by za zahájení svého pokusu o resuscitaci tak okatě zavázáni prezidentovi,“ doplnil.
Místopředsedou se stal bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Nikdy jsem neskrýval svoje sympatie k Jiřímu Zimolovi jako jihočeskému hejtmanovi. Jeho ‚odstranění‘ z politiky jsem vnímal jako nespravedlnost. Ale co je vlastně v politice považováno za spravedlivé? Tak alespoň se mu dostalo zadostiučinění, ačkoliv zachraňovat zchudlou a v regionech ohroženou stranu bude nadlidský úkol,“ říká Zbořil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip už vyzval ČSSD, aby je podpořila v úsilí a „zvážila podporu nově vznikající vládě jakoukoliv formou“. „Je třeba odložit staré spory mezi ČSSD a KSČM a společně pracovat na zajištění sociálních a životních jistot pro naše občany.“ Jenže měla by jít ČSSD do vlády s ANO? „Asi by ani nemusela, ale má ve svých řadách příliš mnoho ‚odložených‘. S Vojtěchem Filipem je to už asi dohodnuto a Andrej Babiš se nemusí obávat, že mu budou někde předhazovat spolupráci s komunisty. Ta věta Vojtěcha Filipa o ‚odložení starých sporů‘ je v současné době pro KSČM záchranným pásem. ODS se bude sice zlobit, ale roli ‚přihlížitele‘ si vybrala sama. Jen ještě nevím, jak to bude s těmi našimi ‚sociálními a životními jistotami‘,“ reaguje Zbořil.

Sjezd ČSSD pověřil nového předsedu strany Jana Hamáčka jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami. Kabinet se ale nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie. ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády. „Dovolím si dát k diskusi názor, že všechny politické strany, ať jsou jakkoli hrdé na svou nezávislost, odevzdaly možnost podílet se na sestavení vlády v prvním i druhém Babišově termínu do rukou Miloše Zemana. A ten jen ukázal, že malou i velkou násobilku z oboru ‚technologie vládnutí‘ umí i přesto, že mu diplomovaný psycholog našel poškozenou sítnici. Příště, které může zase jednou nastat, by měli Zemanovi nepřátelé méně nadávat a urážet ho, ale víc poslouchat, co říká a také co dělá,“ komentuje politolog.

Proslovy? U některých nezapomínat na rychlost změny názorů

Na sjezdu zazněla řada proslovů. A který zaujal doktora Zbořila? „Nestačil jsem sledovat všechny řečníky, ale kromě pana prezidenta mne zaujal předseda Senátu Milan Štěch, nikoli snad myšlenkami, ale podvědomým přiznáním se ke školení, kterého se mu za perverzních normalizačních studií marx-leninismu dostalo. Dokonce i té jedné vulgárnosti, kterou kdyby řekl prezident, měla by média veřejné služby Vánoce,“ popsal Zbořil. „Řeči ostatních, ať již byly o účasti nebo neúčasti při vzniku Babišovy vlády, byly trochu nedůvěryhodné. U straníků  ČSSD bychom neměli zapomínat při jejich projevech na vysoký koeficient rychlosti změny názorů, zejména když jde také trochu o konflikt soukromých a veřejných zájmů,“ dodal.

Hostem 40. sjezdu ČSSD byl prezident Miloš Zeman. Připomenul prezidentskou volbu a doporučil, jak by se měla strana chovat po volbách vůči hnutí ANO. Premiér v demisi Andrej Babiš označil projev prezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD za pravdivý, trefný a vtipný. Předseda ODS Petr Fiala se Babišovu hodnocení nediví, podle něj Zemanova doporučení směřovala ke zničení ČSSD a jejímu nahrazení hnutím ANO. „Přemýšlím, kdy jsem slyšel lepší projev na stranické půdě, než byl ten dnešní, co pronesl pan prezident. Musím říct, že byl skvělý. Pravdivý, trefný, vtipný a pronesený spatra. Podle mě geniální rétor,“ napsal Babiš na Twitteru. „Andreji Babišovi se projev Miloše Zemana na sjezdu ČSSD líbil. Nedivím se mu. Prezident ČSSD doporučil, ať jde do vlády s ANO, ale vlastně nejde do vlády, ať nechá ministerská křesla ANO a pro sebe ať chce jen náměstky. Lepší recept ke zničení ČSSD a jejímu nahrazení hnutím ANO už ani nelze dát,“ napsal Fiala na Twitteru. „Kdybyste mi jméno Petra Fialy nepřipomenula, ani bych si jeho výroků, kterými provází ustavování vlády, nevšiml. Od okamžiku, kdy první den po volbách do PS PČR oznámil, že s Babišem nikdy, se neustále opakuje, dokonce i stejnými slovy, a na rozdíl od některých členů vedení ODS nenabízí žádnou alternativu,“ podotkl Zbořil. „Samozřejmě že se Zemanův projev musel Babišovi líbit, těžko očekávat, že by se přimlouval za řeči nebo politiku pánů Kalouska a Gazdíka. Ale panu předsedovi ODS se bude obtížně vysvětlovat, že Andrej Babiš nemá pravdu, když tvrdí, že někteří reprezentanti politických stran jsou vlastně rádi, že mohou být v opozici a v PS přednášet své nekonečné projevy, připomínky a komentáře čehokoli a ukazovat se svým obdivovatelům někde na nějaké obrazovce,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

17:27 Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

Velká očekávání i změny přicházejí s návratem Donalda Trumpa i podle elitní české diplomatky a někde…