17. listopad začal letos v Praze pokládáním kytic k pamětní desce na Národní třídě. Některé ale dlouho na místě nevydržely. Aktivisté vyhodili do koše i květiny od premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Je prý „neslučitelné s naší demokracií“, aby je položili k takovému památníku. Právě lidé jako Babiš totiž demokracii „bourají“. „Podle známých tváří, které květiny likvidovaly, mi není jasné, zda jim šlo o demokracii nebo EET, které z některých z nich udělalo revoluční běsy. Ti, kteří jim dnes fandí, by si mohli vzpomenout, že nenávisti a zlobě se dá snadno naučit, ale je téměř nemožné se jim odnaučit,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil. „Dějiny všech revolucí ukazují, že ‚revoluční síly‘ mají sklony spíše ke kanibalismu než k tvorbě, ať už jde o jakoukoli kulturu nebo politiku,“ dodal.
U památníku nezůstaly ani květiny od předsedy SPD Tomia Okamury a v ohrožení byly i ty od ministra Jana Hamáčka. Předseda ČSSD v Otázkách Václava Moravce zmínil, že i kdyby je nakonec přeci jen někdo vyhodil, náhradu škody by nežádal. „Ta škoda je morální. Policie a státní zastupitelství by už měly jednat, bez ohledu na to, zda pan Okamura nebo Hamáček budou chtít zaplatit způsobenou úhonu. Žijeme přece v právním státu, jak často a rád připomíná pan dr. Rychetský, který ale naopak zapomíná, že žijeme také v zemi, kde je nám odpíráno právo na spravedlnost. A konec konců, když už je krádež a zničení prezidentské vlajky z tradičního historického místa na Pražském hradu považováno ctěnou soudní stolicí za hapenning, česky roztomilou zábavu, proč by si nějaký státní zástupce nebo soud měl kazit weekend kvůli několika kytkám. Vždyť to případně posoudí a rozsoudí ‚někdo od novin‘,“ komentuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá