Já tě, Máňo, sejmu, směje se Zdeněk Zbořil oslavám 17. listopadu. Informace k roku 1989. A k trestu pro Slonkovou

19.11.2018 7:44 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Revoluční síly mají sklony spíše ke kanibalismu než k tvorbě, ať už jde o jakoukoli kulturu nebo politiku,“ komentuje vyhazování květin u památníku 17. listopadu na Národní třídě politolog Zdeněk Zbořil, který připomíná morální škodu. V reakci na text z transparentu na Pochodu Za slušné Česko upozorňuje, že příklady táhnou. „Přivolávat smrt k loži prezidenta si dovolil nedávno i lékař údajně vázaný Hippokratovou přísahou. Tak proč by to nedělal i nějaký balvan z pražské periférie nebo Pařížské v Praze 1?“ Ke vzkazu Beaty Babišové novinářům, který zazněl na televizi Nova, přidává svou zkušenost švýcarského prostředí.

Já tě, Máňo, sejmu, směje se Zdeněk Zbořil oslavám 17. listopadu. Informace k roku 1989. A k trestu pro Slonkovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

17. listopad začal letos v Praze pokládáním kytic k pamětní desce na Národní třídě. Některé ale dlouho na místě nevydržely. Aktivisté vyhodili do koše i květiny od premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Je prý „neslučitelné s naší demokracií“, aby je položili k takovému památníku. Právě lidé jako Babiš totiž demokracii „bourají“. „Podle známých tváří, které květiny likvidovaly, mi není jasné, zda jim šlo o demokracii nebo EET, které z některých z nich udělalo revoluční běsy. Ti, kteří jim dnes fandí, by si mohli vzpomenout, že nenávisti a zlobě se dá snadno naučit, ale je téměř nemožné se jim odnaučit,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil. „Dějiny všech revolucí ukazují, že ‚revoluční síly‘ mají sklony spíše ke kanibalismu než k tvorbě, ať už jde o jakoukoli kulturu nebo politiku,“ dodal.


U památníku nezůstaly ani květiny od předsedy SPD Tomia Okamury a v ohrožení byly i ty od ministra Jana Hamáčka. Předseda ČSSD v Otázkách Václava Moravce zmínil, že i kdyby je nakonec přeci jen někdo vyhodil, náhradu škody by nežádal. „Ta škoda je morální. Policie a státní zastupitelství by už měly jednat, bez ohledu na to, zda pan Okamura nebo Hamáček budou chtít zaplatit způsobenou úhonu. Žijeme přece v právním státu, jak často a rád připomíná pan dr. Rychetský, který ale naopak zapomíná, že žijeme také v zemi, kde je nám odpíráno právo na spravedlnost. A konec konců, když už je krádež a zničení prezidentské vlajky z tradičního historického místa na Pražském hradu považováno ctěnou soudní stolicí za hapenning, česky roztomilou zábavu, proč by si nějaký státní zástupce nebo soud měl kazit weekend kvůli několika kytkám. Vždyť to případně posoudí a rozsoudí ‚někdo od novin‘,“ komentuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…