„Kdo nezapomene hysterii ČT a ‚zběsilých‘ poslanců a senátorů PČR (ve Francii za revoluce se jim říkalo sansculoti – ti bez kalhot), ví, že celá česká politika měla být uštvána těmi, které Václav Kalus nazval zneuznanými,“ komentuje rozhodnutí státního zastupitelství zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše i ostatních obviněných v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo politolog Zdeněk Zbořil „Někdy to vypadalo, že už ani nejde o nenávist těch, kteří prohráli volby, ale jen o jakousi vendetu bez příčiny. Oči podlité krví, výhrůžky nejen politickému protivníkovi, investigativní slídění po jeho stopách od Švýcarska po Ukrajinu. Ale i celé jeho rodině. To byly poznávací znaky skupin, kterým se v dějepisu říkalo ‚zběsilí maloměšťáci‘,“ podotýká.
„Dokonce se objevil nápad zestátnit Agrofert, jako by to byla živnost Andreje Babiše, jako kdybychom třicet let nemuseli poslouchat vyprávění o tom, že státní podnik je to nejhorší, co naše obnovující se kapitalistická společnost považuje za residuum socialismu nebo válečného komunismu. Ještě dnes ti, kteří volali po nezávislosti justice, vyvíjejí tlak na nejvyšší státní zastupitele, aby rozhodnutí svého ‚nepodřízeného‘ napravili. Opatrně se začalo mluvit o právním státu mezi poslanci, ale ulice dostává od ČT argumenty k pokračování ‚třídního boje‘. Úraz, který v politickém zákulisí česká demokracie utrpěla, je podle mého názoru větší, než si dnes mnozí myslíme. Zloba, nenávist a domýšlivá arogance nezmizí a možná, že nejméně ještě dvě generace s ní budou mít trápení, které jsme kdysi dávno, třeba před třiceti lety, nepředpokládali,“ předesílá Zbořil k celému tématu.
Kauza Čapí hnízdo ale nemusí být ještě zcela vyřízena. Případ posoudí pražské vrchní státní zastupitelství, které vede Lenka Bradáčová, a poslední slovo v této věci bude mít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Právě k Zemanovi nyní míří spis celého případu a jeho úřad provede přezkum znovu. Zeman má tři měsíce od nabytí právní moci, aby případně nynější rozhodnutí jako nezákonné zrušil.
„Ať se pan Pavel Zeman rozhodne jakkoli, je obtížné věřit, že je dnes nezávislý a není pod tlakem primárních i sekundárních nátlakových skupin doma i v zahraničí. Typická byla v těchto dnech reakce Pirátů, kteří kdysi před Čapím hnízdem nosili plakáty s heslem „Pusťte nás na ně“. Potom si našli mezi poslanci EP své ochránce a dnes jim jde, zdá se, jenom o to, aby pan Zeman jednal podle jejich přání. (Někteří jejich kritici dokonce tvrdí, že jejich cílem je poškozování zájmů státu.) Pozoruhodné je konstatování ODS, a myslím, že také KDU-ČSL, že je sice snad všechno v pořádku, ale je to také tak trochu amorální. České mudrosloví takové verbální konstrukci říká mluvit o provazu v domě oběšencově,“ komentuje Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá