Pomsta za nemocného Zemana. A Zdeněk Zbořil si ji užil

20.09.2021 14:07 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Ty nejvulgárnější výrazy byly od ‚známých‘ anonymů, ty podepsané od osob zřejmě zklamaných vlastními neúspěchy a žijícími jen díky své choroboplodné orientaci.“ Politolog Zdeněk Zbořil pro ParlamentniListy.cz komentuje události uplynulého týdne včetně reakcí ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana a bývalého prezidenta Václava Klause. Kampaň se mu zdá už kromě Českého jarmarku jednotvárná. Zhodnotil zprávu o stavu EU a přidal novinky z Číny, o kterých se nepíše.

Pomsta za nemocného Zemana. A Zdeněk Zbořil si ji užil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

V uplynulém týdnu opět rozvířily emoce zprávy, týkají zdravotního stavu prezidenta republiky. Podle zjištění lékařů trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním. S informacemi ale Hrad vyčkával. „Asi to mělo hrát nějakou zvláštní roli v předvolební kampani. Nevím jakou, ale protože někteří naši političtí věrozvěstové se chytají každého slova, aby kritizovali domnělé spojenectví prezidenta republiky s předsedou vlády, asi nám bylo nějaké přání za jejich kritikou utajeno,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil. „A pokud jde o Hrad, myslím, že spěchat nemuseli. Nebo že by na Hradě byli nějací ‚mělníci‘?“ ptá se.  

Opět jsme sledovali na sociálních sítích smršť nenávistných poznámek. „Nepřekvapil snad skoro nikdo,“ podotýká Zbořil. „Ty nejvulgárnější výrazy byly od ‚známých‘ anonymů, ty podepsané od osob zřejmě zklamaných vlastními neúspěchy a žijícími jen díky své choroboplodné orientaci. To, že se do veřejného prostoru vstupuje dnes snadněji než kdykoliv dříve, ještě neznamená, že např. vysokoškolský profesor, který při svých jmenováních přísahá, že bude hájit dobré jméno své Alma mater, nemůže být křivopřísežník,“ dodal.

Zbořil má také jedno doporučení: „Snad by se někdo z námi dobře placených ctihodností, které se někdy vyjadřují i k politickým událostem, mohl veřejně zamyslet, zda tato přemíra vulgarity se netýká jen nějaké osoby, ale zda nejde také o hanobení významné státní instituce a snižování, někdy se dokonce zdá, že i záměrné, její vážnosti. Ona ta ostuda se netýká jen toho štěkajícího, ale i také akademické obce, jejímž je členem, a ústavních činitelů, kteří mohou být potenciálními obětmi tohoto ‚zastrašování‘, neboli terorizování českých politiků.“

Hospitalizován byl i exprezident Václav Klaus kvůli vysokému krevnímu tlaku. Jeho zdravotní stav je už dobrý. V neděli prezidenta Zemana v nemocnici navštívil.

„Ani pan exprezident Klaus nezůstal ušetřen hrubostí pana prof. Jaroslava Flégra. Ale v tomto případě bude tato obecná neslušnost mít něco společného s nevychovaností a zanedbáním rodičovských povinností v raném dětství. Dokonce i to dovolávání se Boha za svědka i soudce hříchů, které pan profesor už odsoudil, je až příliš sebevědomé,“ komentuje politolog.  

Kampaň? Jednotvárné, jednoduché

Postupně finišuje předvolební kampaň. Podle Zdeňka Zbořila už je jednotvárnější, jednodušší a bez nápadů. „Hlavně když si přečteme hesla skoro všech politických stran. Skoro mytické slovo ‚budoucnost‘ nevynechal nikdo. Dovolil bych si připomenout jedno staré japonské přísloví z nedávno vydané knihy KOTOWAZA (2021), uspořádané Alicí Kraemerovou – mluvíš-li o budoucnosti, smějí se ti i myši v podkroví. Třeba jistě o budoucnost jde, ale čeho je mnoho, toho je příliš,“ komentuje politolog.
 
Ocenil nápad SPD s českými potravinami. „Byl docela dobrý, alespoň na nějakém náměstí bylo možné prodat iluzi, že v některé té z našich budoucností bude náramně. Připomenout lidem, kteří si letos v létě kupovali u Zbraslavi kilo meruněk za 150 Kč, že (jak si kdysi přál Václav Havel) banány jsou lacinější než brambory, bylo trochu demagogické, ale snad se můžeme během volební kampaně někdy také zasmát,“ doplnil politolog.

Zarputilé poštěkávání zejména dam, které se snaží přesvědčit o tom, že patří do Poslanecké sněmovny, bylo spíše odpuzující než zajímavé. A Zbořil přidává další postřeh: „Nechci se mýlit, ale různí ‚Zelení‘ skoro zmizeli a nebýt ČT, snad by málokdo věřil, že ještě existují.“

Pomohlo by zavedení tělesných trestů?

Ekonomka Hana Lipovská kandiduje za VOLNÝ blok. To měl být důvod k jejímu odvolání z Rady ČT. Poslanec Lubomír Volný se snažil na věc upozornit, zvolil obstrukce při jednání Sněmovny, demoloval pult a nechal se vyvést. „Pokud vím, odůvodnění bylo nesprávně formulované, a jak říká paní Lipovská, stačilo místo něj jedno slovo –  Odvoláváme! Trochu by to sice připomínalo jednání polského Sněmu ‚šlechtické spravedlnosti‘ před zánikem polského státu na konci 18. století, ale dnešní stav veřejných poměrů v České republice je této době minulé v sousedním Polsku trochu podobný,“ komentuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…