Stávající prezident Václav Klaus i zesnulý Václav Havel museli řešit celou řadu vládních krizí, které zažehnali silou svých propojení s tím či oním politickým spektrem. Nový prezident, který vzejde z historicky první přímé volby, bude muset velmi pravděpodobně řešit politické turbulence, vzešlé hned z podzimních senátních a krajských voleb, nehledě na případné názorové střety mezi ním a vládou. Zvládla by to šedá myška?
„Měl jsem na mysli politika, který může být klidně silnou osobností se silnými názory, ale nebude promítat takové postoje do výkonu své funkce, protože rozumí tomu, že mu to ústavně nepřísluší, neboť prezident je především vlastně nejvyšší úředník v zemi, které politicky vládne vláda,“ rozvinul následně úvahu Pehe.
Hrát či nehrát o Hrad
Brněnský politolog Miroslav Mareš se domnívá, že tzv. "šedá myš" může ve funkci vyrůst, protože prostě bude mít ústavou dané kompetence a ty jí umožní hrát důležitou roli. „Záleží ale také na širší politické podpoře, kterou si v politických strukturách získá. Masaryk, Havel i Klaus měli svůj Hrad - spřízněné politiky ve stranách, novináře, intelektuály apod. Takovýto Hrad může mít "šedá myš" problém si vybudovat, je ale otázka, zda je to škoda,“ táže se Mareš. Podle něj spíše takováto šedá myš může mít problém se do funkce v populistickém volebním klání vůbec prosadit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera