Rusko nebude v klidu. Jan Schneider o „barbarské“ akci USA. A koho je Trump schopen zneužít?

09.01.2020 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR Barbarská brutalita Spojených států. Tak označuje bezpečnostní expert, bývalý zpravodajec BIS a chartista Jan Schneider úder USA v Iráku, který zabil íránského generála Sulejmáního. Trump prý akci podnikl především kvůli voličům. Rusko podle Schneidera kvůli Trumpově „hře“ na Blízkém východě klidné být nemůže, neboť to ukázalo nepředvídatelnost amerického prezidenta.

Rusko nebude v klidu. Jan Schneider o „barbarské“ akci USA. A koho je Trump schopen zneužít?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik a komentátor Jan Schneider

Zabití íránského generála Sulejmáního v Iráku ze strany Američanů vyvolalo v regionu bouři. Irácký parlament žádá odchod cizích vojsk, Íránci hrozí krvavou odvetou. Čeká nás další dlouhodobý střet? Co všechno to může vyvolat?

Spíše se blíží nějaké rozuzlení, ale nemusí to být nic „pompézního“. Z americké strany to je jen takové hulákání lidí opilých mocí, kteří jsou sice pekelně ozbrojení, ale jsou bez zkušeností, bez kultury, bez historie, bez způsobů, bez intelektu, bez vize – a tudíž také bez budoucnosti. 

Sáhnou-li eurasijské kultury do hloubi své civilizační moudrosti, nenechají se vyprovokovat nějakými chuligány a důstojně vyčkají. Myslím, že to už nemůže trvat dlouho, dvě tři generace. Tento stav je totiž pro Írán a jeho spoluhráče výjimečně příznivý: Spojené státy se předvedly v celé své brutalitě tak barbarsky, že nastala situace, kdy mnohé dosud skryté animozity vůči chování Spojených států začínají být politiky nejrůznějších zemí zřetelně vyslovovány. 

Násilnou akcí by to Írán mohl jen pokazit. Jde jen o to, zda budou mít Íránci dostatek trpělivosti, protože budou zřejmě následovat další provokace. Vydrží-li to, může se svět začít zase pomalu přibližovat civilizovaným způsobům.

Objevují se teorie, že Trump tuto operaci nařídil už s cílem, že by chtěl vojáky stáhnout a tato akce mu to umožní, aniž bude kritizován tamními „jestřáby“. Do jaké míry mohou mít tyto spekulace odraz v realitě?

No, jestli si myslel, že v mezinárodní politice platí podobné mechanismy, jako když handluje s cementem, tak je mimo mísu. Možná mu to někdo nakukal, ale není mi jasné, jak by rozdmýchání napětí v oblasti mohlo vést takto nadutou administrativu ke stažení vojsk.

Lze říct, že Donaldu Trumpovi na Iráku nijak výrazně nezáleží a touto výraznou akcí chtěl pověstné americké „jestřáby“ uspokojit, zavřít jim pusu s tím, že zabít jednoho důležitého generála je snazší a stejně efektivní jako rozsáhlý útok?

Já si myslím, že motivem je jeho předvolební nejistota a třeštění. Myslí si, že když Obamovi volebně pomohla likvidace Usámy bin Ládina, že jemu toto pomůže podobně. Pointa celé této teroristické akce je namířena směrem k americkým voličům. Svět je pro něj jen materiál, z něhož se staví další Trumpova věž. O té babylónské zřejmě nikdy neslyšel, a jestli slyšel, nic nepochopil. Možná si myslí, že v Americe by se to stát nemohlo, a tak to zkouší.

Mohou být spokojeni Rusové, že se teď Trump „vyřádil“ na Blízkém východě a nechá být Ukrajinu a Rusko?

Rusové nemohou být spokojeni, protože v komentářích dominuje slovo „nepředvídatelný“, když se referuje o Trumpovi. Takže když bude mít pocit, že by mu to mohlo pomoci, klidně se pěšky vydá dobýt Krym. Nebo dá přeříznout Nord Stream 2. Když mu ale nepřelétne přes mozek nějaká můra, nechá Ukrajinu být, protože tamní stav je už dostatečným trestem pro všechny. A velkou zátěží. Rusko se o Ukrajinu bude muset trochu postarat, protože mít rozpadlý stát jako velevýznamného souseda, to by bylo strašně riskantní. Jaderný věk sem, jaderný věk tam, Ukrajina hraje stále pro Rusko z vojenského hlediska zásadní geopolitickou úlohu (krásně o tom napsala přímo učebnici Veronika Salminen: „Máme se bát Ruska?“ – velmi doporučuji!).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…