„Nechci být hyperkritický, ale přece jen bych rád připomněl ono shakespearovské: Co převzácného umu je zde v troskách! Tolik zmarněné energie a životních sil, a to vše jen proto, aby se mohlo mnohým splnit jen jediné přání: být u toho! A možná, jako už tolikrát v dějinách, raději trochu víc mít než být,“ předesílá k výsledkům voleb do Evropského parlamentu politolog Zdeněk Zbořil.
Volby do EP podle něj vlastně nejsou volby. „Je to jen jakýsi šířeji založený průzkum veřejného mínění, a proto tolik záleží na volební účasti, ke které všichni bez rozdílů barev, názorů a silných slov vyzývají. Těch 21 míst přidělených divákům dění v EP z České republiky je v době, kdy se agenda EU projednává v nedůstojném prostředí cca 750členného parlamentu, vlastně ‚porážkou‘ občanů ČR,“ uvedl Zbořil. „Vítězi jsou pak ti, kteří se dostali ‚ke zdrojům‘, protože jak víme z minulosti, i v EP ‚zdroje jsou‘. V celoevropsky unijním měřítku to je podobné. I když se v křečích svíjejí socialisté a lidovci, jejich ‚národní‘ svědomí jim nedá zahynout, i když ho těm bezmocným budou i nadále upírat,“ dodal.
„Antibabiš“ hrál opět roli
Hnutí ANO si věřilo na pět mandátů a získalo šest. „Už se mi nechtělo věřit, že ‚Antibabiš‘ bude mít nějaký význam i v těchto volbách, zejména potom, kdy ODS slavnostně vyhlásila, že bude konstruktivní opozicí. Ale asi přece jen to hrálo nějakou roli. Nechci tvrdit, že demonstrace proti dvojici Benešová–Babiš měly rozhodující vliv na úspěch ANO 2011, ale přítomnost Mirka Topolánka a Bohuslava Sobotky na Staroměstském náměstí, kde se připojili k demonstraci na obranu nezávislé justice, o které tak radostně informovala ČT, připomnělo mimopražským, oč se vlastně jedná a kdo všechno by chtěl českou politiku zase jednou transformovat,“ komentuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá