Stanislav Křeček složil svůj slib, aby se mohl stát nástupcem ombudsmanky Anny Šabatové. Původně to mělo být do rukou předsedy komunistů Vojtěcha Filipa. Ale kvůli zdravotním potížím se skládání slibu ujal místopředseda Sněmovny Tomio Okamura, což se nesetkalo s velkým pochopením. Např. ve facebookové skupině fanoušků Milionu chvilek. „Nově zvolený veřejný ochránce práv (PRÁV!) měl skládat slib do rukou komunisty. Ten však byl odvezen do nemocnice. Ochránce lidských práv tedy bude skládat slib do rukou neonacisty. Ona by to byla utopie, kdyby to nebyla pravda,“ zaznělo na síti a v tomto duchu se nesla spousta dalších reakcí.
„Myslím, že o dodržování ústavních povinností rozhodují instituce, které jsou součástí právního státu, a nikoli společenství, o kterém veřejnost neví, zda je politickou stranou, hnutím nebo spolkem přátel. Pan dr. Rychetský stále připomíná nám hloupějším, že hlavním znakem naší demokracie je právní stát. Tak ať doporučí svým kolegům z ‚nezávislé justice‘, že tomu tak stále ještě je, anebo není, a že by se touto věcí měli zabývat. Nejvyšší státní zastupitelství by mělo zajímat, zda v čele zákonodárného sboru je neonacista, nebo jej někdo za takového jen označuje, a také, kdo to je, jaké pro to má důkazy a zda se někdo nesnaží zastrašovat, terorizovat vysokého činitele zákonodárného sboru. V trestním zákonu je hned v několika paragrafech uvedeno, zda to je, nebo není v ČR ještě trestné,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá