Na sjezdu Evropské lidové strany v Madridu překvapil předseda Evropské rady Donald Tusk, když ve svém krátkém projevu prohlásil, že nemůžeme dále dovolovat, aby se solidarita rovnala naivitě, otevřenost se rovnala bezmocnosti, svoboda se rovnala chaosu. Pokud by někdo z přítomných, mezi nimiž byla i německá kancléřka Angela Merkelová, nepochopil, tak dodal, že tím poukazuje na situaci na hranicích. Podle Tuska by se evropští lídři neměli vzdát své prvotní povinnosti chránit území svých států a pokud chtějí pomáhat jiným, musí být nejprve schopni postarat se o sebe a své blízké. Tím se přiblížil výrokům maďarského premiéra Viktora Orbána, že Evropa je bohatá a slabá, což je nejhorší možná kombinace, ale vzdálil předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi i Angele Merkelové, jimž dosud stál názorově po boku.
„V této době zmatených výroků evropských politiků a jejich zaujímání podobně popletených postojů se pravděpodobně – dovolte mi tuto spekulaci – Donald Tusk, už svým křestním jménem prozrazující, jak byl asi vychováván ke své oddanosti ‚evropským hodnotám‘, asi rozpomněl na polské vladařské ambice z dávné minulosti, kdy v Moskvě polští vojvodové dosazovali na carský trůn oba ‚Lžidimitrije‘. Ale možná že zapomněl, jak to skončilo trojím dělením Polska. Ale abych nežertoval, zdá se, že Tuskova slova jen potvrzují, že i ‚hlava EU‘ se svými výroky, jak se dnes říká, ‚rozkročil od zdi ke zdi‘. Anebo to byl jen prostoduchý oportunismus v předvečer polských voleb? Už zítra možná uslyšíme z jeho úst něco jiného,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz na úvod svého pravidelného hodnocení Zdeněk Zbořil.
Hraběcí rady o ochraně evropských hranic
Připomíná však, že od nedávné návštěvy generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga víme, že EU musí tuto „obrannou alianci“ více finančně podporovat, ale obranu evropských hranic od ní žádat nesmíme. „Tak jak si to pan Tusk představuje? Že Evropská unie vytvoří nějakou paralelní armádu podobnou u nás ještě nezapomenutým ‚péesákům‘, nebo uvalí na členské země nějakou ‚imigrační daň‘, anebo se všichni v Evropě zalkneme ve svých historicky známých a tolikrát zničujících objetích? Jsou to hraběcí rady, stejně to budou muset zvládnout nejen národní státy, ale i lidé na místě. Že to otřese postavením všech možných politiků, včetně úřadu dosud nejpopulárnější evropské političky, je možné. Ale vadí to? Objeví se snad někdo lepší?“ poukazuje politolog na to, že nástupce Angely Merkelové se zatím nerýsuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník