Na začátku si tedy shrňme několik dalších postřehů, které k úvahám tohoto typu politology vedou. Připomínají například to, že pravicové strany, které stály v čele minulé vlády, se potýkají s řadou vnitřních problémů a jejich preference zůstávají nízké. Opozice je tak značně nevýrazná. Navíc se začíná spekulovat o tom, že se uvnitř koalice rýsují střety i snahy ji rozštěpit.
„Opozice prakticky není zřetelná a vůbec neprosazuje zájmy své cílové voličské skupiny – ne, že by možná nechtěla, ale neustále se musí věnovat tomu, co vyvíjí stále významně akceschopné hnutí ANO Andreje Babiše. To, co nasazuje ANO, vyžaduje neustálou reakci a brání ostatním stranám v jejich akcích. Zřetelnějším je tak jen Tomio Okamura a Úsvit, který se sem tam snaží nasazovat nějaké své návrhy, podobně jako tomu bylo v minulém období u ČSSD, jenomže v koalici s tím naráží a nemá šanci návrhy prosadit,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Kubáček.
Podle něj tak může z nefunkčnosti opozice skutečně do budoucna být na české politické scéně problém. I proto, že je pouze na bedrech stran v opozici nastolovat k řešení témata, po kterých veřejnost volala a která voličskou veřejnost zaujala natolik, že tyto strany poslala do sněmovny.
Recyklace politických matadorů skončila, míní Kubáček
„Doba nazrává do období, kdy už nebude občanům stačit jen jistá recyklace politických matadorů a jejich prohlášení. To už nebude univerzálním receptem, jak se mohlo zdát donedávna,“ dodal Kubáček. Přesto podle něj nelze na současný politický vývoj u nás koukat jako na nějaký zásadní zlom či konec stranické politiky, jak naznačují Jiří Pehe nebo Lukáš Jelínek.
„To, že se snaží Andrej Babiš či Okamura hovořit o jisté nadstranickosti v politice, lze považovat jen za jistý výkyv vývoje. Prošla jím v minulosti například i Velká Británie či Itálie, přesto ani tam ke konci stranické politiky nedošlo. I pro naši politickou scénu je to další krok vývoje,“ shrnul ještě Kubáček.
Pokud by se však setkal s dalšími svými profesními kolegy zde již zmíněnými, zcela jistě by tak vznikla zajímavá polemika na toto téma. Podle Jiřího Pehe opravdu nejzásadnějším problémem české demokracie v současnosti není to, zda se prosadí více pravicová či naopak více levicová politika. Ostatně současná koalice je rozkročená přes politický střed. „Hrozbou je v prvé řadě útok proti stranické politice a parlamentarismu, který reprezentují antipolitické hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvit Tomio Okamury. Doplňuje je nesystémová komunistická strana, která, ač nevystupuje proti stranictví, se s nimi shodne na odporu k užvaněné parlamentní demokracii,“ upozornil Pehe ve víkendovém komentáři na stránkách deníku Právo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová