Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku. Účely cesty jsou podle Vystrčila tyto: Chtějí navázat dobré obchodní vztahy, vědecko-technologickou spolupráci, spolupráci v oblasti inovací a proběhne debata o kulturní výměně.
„Pan předseda Senátu je podle svých slov veden dobrými úmysly. Původně sice říkal, že nepůjde o obchodování a sbírání grošů, ale o hodnoty. Konečně i ekonomická prosperita patří podle Maxe Webera ke kapitalistickým ctnostem. Tak proč ne? Symbolická spoluúčast pirátského pražského primátora je stejně pochopitelná. Konec konců, nemusíme dnes být tak ideologicky zatvrzelí, jako byli páně Vystrčilovi kolegové, když zakládali ODS. Třeba čínský nacionalismus, který kdysi vyvezl generál Čankajšek z kontinentální Číny na Tchaj-wan, bude novou hodnotou, ke které se budeme moci také programově přihlásit,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil.
Přestože cestu odmítá čínská vláda, prezident Zeman, premiér Babiš i šéf české diplomacie Petříček, existují podle Vystrčila někteří vládní politici a úředníci, kteří ji akceptují, ale bojí se prezidenta, sdělil v rozhovoru pro server Reflex.cz.
„Pan Vystrčil je kromě svých zásad také trochu popleta. Vedle některých kolegů senátorů, kteří považovali prezidenta republiky Miloše Zemana za neschopného vykonávat svou funkcí, a dokonce sbírali podpisy na jeho odvolání, náhle začal šířit poplašnou zprávu, že z prezidenta jde naopak strach a hrůza. A to dokonce tak velký, že se ho obávají i státní úředníci. Snad by se nestalo nic pozoruhodného, kdyby řekl, kteří politici a úředníci to jsou, nebo o kterých si to alespoň on myslí, abychom jim mohli dodat odvahy a říct jim, že je budeme před malvolentním a zlovolným prezidentem hájit. Zejména když jde o předsedu vlády, ministra zahraničních věcí a mohlo by jít i o další ministry a jejich podřízené. A když se bojí už i vládní úředníci, kteří mají většinou pro strach uděláno, pak je situace asi opravdu vážná,“ podotýká Zbořil.
Jedním z těch, kdo odletěl na návštěvu Tchaj-wanu s předsedou Senátu, je i senátor Tomáš Goláň. Pracovní cesta na Tchaj-wan podle něj nebude žádnou procházkou růžovým sadem. „Z důvodů karantény nesmíme opustit hotel mimo oficiální program, nesmíme navštěvovat hotelovou restauraci, bazén a jiné prostory, které nejsou vyhrazeny pouze pro nás,“ zalitoval. V diskuzi pod jeho příspěvkem na sociální síti se pak objevily i reakce ve smyslu, že si nemá na co stěžovat, když letí na Tchaj-wan za peníze daňových poplatníků. Goláň pak přidal přehled nabitého programu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá