Zatímco před týdnem hodnotil politolog Zdeněk Zbořil výroky předních českých politiků napříč stranami k dění na Ukrajině jako válečnické, nyní má slova chvály pro premiéra. „Skutečně mě pan Sobotka překvapil, jak napravoval chyby těch našich malých politiků, kteří se k Ukrajině vyjadřovali. Po měsících kritiky pana Sobotky jsem poprvé uznal, že je to jeden z mála téměř státníků v ČSSD,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Na Bohuslavu Sobotkovi oceňuje to, že si je vědom toho, že nemá úplné informace, a proto musí být opatrný v zaujímání stanovisek, což kontrastuje s tím, že kupříkladu Ministerstvo zahraničních věcí zaujalo rigorózní stanovisko hned na samém počátku událostí. „Přitom jistě musel být pod velkým tlakem, protože rétorika Evropské unie je také válečnická. Ale zřejmě si je vědom, že i uvnitř EU a dokonce i uvnitř NATO jsou lidé, kteří situaci na Ukrajině vidí jinak než pan Zaorálek a zejména ji vidí v souvislosti s nějakým možným konfliktem,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.
Na postoj České republiky k Ukrajině se nikdo moc neptá
Pak mu téměř jako anekdota připadá článek v deníku Právo, který uváděl, že nemáme na přepravu vojenské techniky mohutná letadla, a tak když letíme do Afghánistánu, tak si je půjčujeme od ruského přepravce. „Takže ta ´válečnická´ rétorika pana Zaorálka a později pana Stropnického mě vedla k závěru, že až do té války, o které oni mluvili, půjdeme, tak si půjčíme letadla v Rusku. To jen vystihuje absurdnost té situace. Když to řeknu velmi cynicky, tak na postoj České republiky se nikdo moc neptá. Pan Sobotka tak své hodnocení uvedl do mezí, které si Česká republika může dovolit, když se vyjadřuje k takovýmto událostem,“ konstatuje politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník