Zbořil má strach: Stalo se to nejhorší, co nás mohlo potkat

21.09.2020 10:38 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Stalo se to nejhorší, co nás mohlo potkat! „Dostali jsme se do stavu politického boje a odboje, onemocnění se zmocnili politici a vedou mezi sebou boj na život a na smrt.“ Politolog Zdeněk Zbořil hovoří o koronavirové kampani. V reakci na aktuální vyjádření některých odborníků by rád slyšel doporučení, jak se bude rozhodovat o tom, koho nechat dříve umřít. K aktuálním volebním preferencím politolog podotýká: „Jak říkají sociologičtí výzkumníci, ‚konstrukt‘ už byl v možná vhodnou dobu předložen veřejnosti a nyní se bude zkoumat, zejména v politickém zákulisí, jakou naději má na úspěch.“

Zbořil má strach: Stalo se to nejhorší, co nás mohlo potkat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Jsme v dnešních dnech v nejhorší fázi této koronavirové kampaně. Nikoliv snad proto, že roste počet evidovaných nakažených, nemocných v karanténě a v nemocnicích, natož pak umírajících, ale proto, že se stalo to nejhorší, co nás mohlo potkat. Dostali jsme se do stavu politického boje a odboje, onemocnění se zmocnili politici a vedou mezi sebou boj na život a na smrt,“ říká k druhé vlně koronaviru politolog Zdeněk Zbořil.

„Možná že nám bude škodit příliš velký počet lékařů v obou komorách PČR a na úrovní regionů, ale stalo se a nedá se s tím nic dělat. Snad se ale lidé v ČR vzpamatují a dojde jim, že je žádný politik, nakažený nebo zdravý, rozumně uvažující nebo opakující různé nesmysly, nezachrání, a že se musí o svoje zdraví starat také trochu sami. Když to uměli naši předkové, babičky kořenářky a zdravý venkovský vzduch, proč by to nemohla zvládnout i naše internetová generace, která se naučí s valící se vlnou nejrůznějších informaci rozumně zacházet,“ dodal.

V Česku bude pravděpodobně denně přibývat 6000 až 8000 nakažených covidem-19, řekl v Partii televize Prima vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Na místě je podle něj zvažovat vyhlášení nouzového stavu. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka zatím není tato varianta v nejbližších dnech na stole. Bude se tedy opakovat situace z jara? 

„To je příliš odborná otázka, na kterou by neměli odpovídat novináři nebo každý, kdo má doma k dispozici PC. Pokud mají oba vámi citovaní pánové různé názory, a podle mého také různou odpovědnost za svá rozhodnutí, měli by se dohodnout mezi sebou a nenechávat tak důležité věci na politických komentátorech, kteří se na tvorbě potřebného rozhodnutí mohou podílet jen okrajově. A neměli by být brány jako autority,“ komentuje Zbořil.

Pokud přibude 1000 pacientů vyžadující intenzivní péči, nebudou záložní lůžka, řekl předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Při 4000 nakažených denně bude muset být omezena jiná péče.

„Nevím, jaké jsou důvody pana předsedy pro šíření této možná pravdivé, možná poplašné zprávy. Pokud má pravdu, pak se asi bude rozhodovat jen o tom, koho nechat dříve umřít. Ty ‚nakažené‘ nebo ‚jiné‘? Je to situace, která je známá z každého mimořádného stavu válečné medicíny a snad by bylo vhodné, kdyby byla tato informace doplněna doporučením třeba i této předsednické autority,“ uvedl Zbořil.

„Mohly by se stavět a opravovat polní nemocnice, které umí stavět armáda po celém světě, měly by se mobilizovat zdravotnické kádry v záloze (pokud takové ještě z minulosti existují) nebo podřídit na rozkaz prázdné a poloprázdné prostory v současné době nefungujících zařízení. Třeba škol, sportovních areálů, divadel a řady dalších, které by uměla ve svém teritoriu objevit každá hlava místní samosprávy. A zabránit tomu, aby taková rozhodnutí nebyla soudně stíhaná na základě smyšleného obvinění z nezákonnosti,“ dodal.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík dlouhodobě upozorňuje, že zdravotnický systém kapacity má. V sobotu na sociální síti napsal: „Držme se reality a čísel. Rád bych k dnešnímu dni komentoval reálnou statistiku covidových pacientů ve Fakultní nemocnici v Motole – v největší české nemocnici. Aktuálně máme 21 nemocných s covidem-19, z toho pouze jeden je v těžkém stavu na jednotce intenzivní péče a vyžaduje připojení na plicní ventilátor. Ostatní pacienti mají lehký průběh nemoci, jejich léčba probíhá maximálně s podporou kyslíkové terapie. Škála ročníků narození těchto pacientů začíná rokem 1929 a končí rokem 1950. Máme sice i několik pacientů mladšího věku, ti však mají vysloveně lehký průběh nemoci a hospitalizováni jsou z toho důvodu, že mají i jiné zdravotní komplikace. Proti této realitě postavme fakt, že denně utrácíme 34 milionů korun za 20 tisíc testů,“ napsal Ludvík na facebooku.

„Už minulý týden jsem říkal, že pan ředitel Ludvík, podle mého názoru, mluví věcně. Je zřejmé, že má průkazné argumenty, a proto bych doporučoval věřit mu víc než náhodnému sloupkaři nebo ‚zuřivému‘ reportérovi či reportérce v TV. Rozumím tomu, že nadbytečné testování vyčerpává finanční fondy celého zdravotnictví jako systému, ale právě proto, jak už jsem uvedl, o jejich nutnosti a potřebě nemá rozhodovat jakkoli erudovaný odborný lékař, ale všechny vyvážené složky systému. Aby se z toho nestala, jak se stále víc a víc děje, jenom příležitost několika arivistů předvádět se na veřejnosti v době předvolební,“ podotýká Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

4:46 Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

Jaké jsou vyhlídky premiéra a předsedy ODS Petra Fialy? Erik Best se podělil o informace, že by Fial…