Zdeněk Zbořil: A co Havel, když tedy zápach cigaret a chlastu, pane Halíku? Víte, znal jsem rodinu Petra Pitharta

22.05.2017 7:04 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Hadi s lákavými jablky a jedovatými sliby? Doktor Zdeněk Zbořil reaguje na slova profesora Tomáše Halíka úvahou o tom, kdo by to mohl být: „Ti, kteří nám zase něco slibují, když jim pomůžeme vyhnat Andreje Babiše, a dokonce i sesadit prezidenta a nahradit je třeba panem Horáčkem nebo Miroslavem Kalouskem?“ S odkazem na interview v Lidových novinách dává Zbořil ale Halíkovi za pravdu v tom, že dnes český prezident musí mít velkou míru statečnosti, protože nejen v České republice, ale i v zahraničí přibývá lidí, kteří se opravdu „neštítí ničeho“. V pravidelném hodnocení uplynulých dnů také podotýká, že „při vylučovací mánii ČSSD nebude mít možná za dva tři měsíce už ani kdo kandidovat“.

Zdeněk Zbořil: A co Havel, když tedy zápach cigaret a chlastu, pane Halíku? Víte, znal jsem rodinu Petra Pitharta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Nemáme tu ruské okupanty jako na Ukrajině, nepadají na nás bomby jako na Blízkém východě a nejsou na ulicích likvidováni opoziční politici a novináři jako v Rusku, žijeme si relativně jako v ráji. I tato slova konstatoval v rozhovoru pro Lidové noviny kněz Tomáš Halík v reakci na otázku, jak hodnotí současnou atmosféru v ČR s odkazem na jeho slova na vzpomínkové akci v Oxfordu, kde řekl, že vzhledem k tomu, co se děje na Ukrajině, Blízkém východě či v Rusku, můžeme být rádi, že žijeme v České republice. Přesto Halík ale varuje: „Ale jsou tu také už hadi s lákavými jablky a jedovatými sliby.“ A do jaké míry se nám tu množí, na to jsme se ptali doktora Zbořila. „Samozřejmě že má Tomáš Halík pravdu, když říká, že se nám doma ještě dnes žije lépe než třeba v s naší pomocí bombardovaném Bělehradu, v mafií ovládaném a násilně islamizovaném Kosovu, v Iráku, Sýrii a dalších zemích týraných terorismem a naší účastí v NATO atd. Skoro mu věřím, že se u nás množí „hadi s lákavými jablky a jedovatými sliby“. Ale kdo těmi hady a jablky jsou? Položil řečnickou otázku a ptal se i dál: „Pan ministr Jurečka z KDU-ČSL nebo pan Gazdík ze STAN, kteří někdy volají, dokonce i v den státního svátku, po občanské neposlušnosti a „týdnech neklidu‘ a nyní zase po ‚zklidnění a ochlazení hlav‘? Ti, kteří nám zase něco slibují, když jim pomůžeme vyhnat Andreje Babiše, a dokonce i sesadit prezidenta a nahradit je třeba panem Horáčkem nebo Miroslavem Kalouskem? A nechtěl nám připomenout dnes už nebohého Josefa Luxe, známého jako ‚had na tři‘? Nebo dokonce těmi lákavými shnilými jablky myslí vysílání a programy České televize?“

V rozhovoru pro Lidové noviny se kněz Tomáš Halík věnoval také osobnosti prezidenta Miloše Zemana. Zároveň ale sebekriticky uznal, že měl tohoto člověka ignorovat, i když se na něj média stále ptají. Podle Halíka se úspěšně poráží sám a žije dnes prakticky jen z ostud, které ho udržují v hledáčku médií. „Rychle by ho zničilo to, kdyby o něm média a jeho kritici prostě přestali mluvit. I jeho vesnické estrády lidi přestávají bavit a hejtmani je už nechtějí financovat.“ Podle Zdeňka Zbořila se ale měl spíš držet teze: když ignorovat, tak ignorovat. „Nejen ale prezidenta Zemana, ale i celou řadu jeho přisprostlých kritiků. ‚Ztohoven‘ dokonce ukradlo prezidentskou vlajku z Pražského hradu a bývalý obdivovatel Masaryka a Karla Čapka to považuje za performaci, a dokonce i pro Pussy Riot našel nejen slova odsouzení, ale i porozumění. Nevím, jak to je s nezájmem o Zemanovy ‚spanilé jízdy‘. Televizní zpravodajství není mimořádně nedůvěryhodné, ale snad Halíka něco osvítilo a ví něco, co my ostatní nemůžeme, nebo dokonce nesmíme vědět,“ říká politolog.

Ideální kandidát na Hrad? Jistě, musí být statečný

Redaktor položil Halíkovi i otázku, jak by on „naprogramoval“ ideálního kandidáta na prezidenta. A kněz reagoval: „Vyvětrat Hrad od zápachu nikotinu, kořalky, lží, vulgarit a hulvátství může jen člověk, který má vnitřní noblesu. Pojem džentlmen pro mne neznamená jen etiketu, reprezentativní chování, ale především etické hodnoty a životní moudrost. A dnes také velkou dávku statečnosti, protože určité kruhy se nezastaví před ničím.“ Zbořil k tomu říká: „Mne na tom celostránkovém interview překvapilo, že vyšlo v ‚Babišových‘ Lidových novinách, které, zdá se mi, nám také někdy prezentují lecjaká jedovatá jablka a hadí sliby. Možná by nám autor těchto slov, který přece jen chodil na Hrad častěji než my ostatní, mohl prozradit, jak se větral zápach nikotinu, vůně mariánky, někdy i něčeho ostřejšího, kořalky a piva v dobách Václava Havla, který, jak jistě dobře ví, také nešel daleko pro ostřejší slovo, dokonce i když mluvil se svou ženou.“ Pravdu ovšem podle Zbořila Halík má v tom, že dnes český prezident musí mít velkou míru statečnosti, protože nejen v České republice, ale i v zahraničí přibývá lidí, kteří se opravdu „neštítí ničeho“. „A slova předsedy senátu, normalizačního soudruha Štěcha, který chtěl sesadit současného prezidenta kvůli jeho ‚senilitě a neschopnosti vykonávat svůj úřad‘ také nejsou na úrovni společenského klasobraní Gutha-Jarkovského,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …