Teroristickými útoky na letišti a v metru Bruselu začíná politolog Zdeněk Zbořil pravidelné ohlédnutí za uplynulým týdnem. „Souhlasím s panem generálem Šedivým, že by Evropská komise měla podat demisi. Nebo alespoň její předseda. Té ostudy a arogance jsme si snad už užili dost. Oni nežijí v Evropě, natož aby jí vládli. Pohybují se maximálně v nějaké tele nebo foto-realitě. Proto milují ty panoramatické fotografie ze všech možných summitů. Nebo se před kamerami projdou po ulicích a náměstích, kde se zabíjelo. Věřit se už jim nedají ani ty smutné tváře. Jakmile jsou mimo objektivy kamer, hned se jejich výraz změní. Jsou nejen neschopní, ale i hloupí a odporně líní. Zase budou přemýšlet jen o tom, jak výrazný má být nápis varující před rakovinou na cigaretách. Ani alespoň rámcovou dohodu s přezbrojeným NATO však neumějí sjednat a zřejmě o tom ani neuvažují,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Minimálně dva z atentátníků, bratři Bakraouiovi, byli belgickými občany, i když původem z islámského prostředí. V souvislosti s takřka rok trvající migrační vlnou se proto zastánci i odpůrci přijímání uprchlíků znovu mohou dohadovat, zda mezi imigrací z Blízkého východu či severní Afriky a terorismem v Evropě je přímá úměra. „Vždycky v dějinách lidstva, když došlo k relativnímu přelidnění, větší hustotě obyvatelstva na omezeném prostoru, docházelo ke konfliktům a zabíjení. Jen se proto nacházely vznešené důvody – osvobozování Svatého hrobu, šíření křesťanství, starost o výklad monopolu Bible, jinde Koránu a tak dále. Už Čingischán táhl a vítězil tam, kde jeho zvědové uměli vnést zmatek do měst a do obcí požáry. Potom jsme se naučili vyvolávat morové rány a šířit infekce. Zdá se, že se toho od středověku mnoho nezměnilo. Jen jsme se naučili o tom nemluvit,“ vysvětluje politolog.
Boj se zlem, a ani s blbostí se nemá vzdávat
V lednu minulého roku po útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži, který si vyžádal 12 mrtvých, manifestovali světoví politici své odhodlání bojovat s terorismem. Ale z jejich strany u tohoto symbolického gesta zůstalo. Listopadové série útoků v Paříži si vyžádaly více než 130 obětí, před týdnem v Bruselu jich bylo minimálně 35. Evropa jako by už měla vzít na vědomí, že sebevražedné útoky jsou nedílnou součástí života jejích obyvatel, že už nejsou výjimkou, ale pravidlem. „To by na vědomí vzít neměla, ačkoli jsme mediálně přesvědčováni, že tomu tak bude. Boj se zlem, a ani s blbostí se nemá vzdávat,“ tvrdí Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník