Bývalý spolupracovník prezidenta USA Schoolland: Trump je velmi nepředvídatelný populista, občas připomíná Mussoliniho. Davy sice milují jeho nekonvenční přístup, ale až přijde hospodářská krize…

09.12.2016 16:56 | Zprávy

ROZHOVOR Až Donald Trump vstoupí do Bílého domu a následně dojde k hospodářskému úpadku, bude obviňovat své předchůdce ze zvýšení inflace a nezaměstnanosti. Část jeho obdivovatelů a sympatizantů se k němu nicméně otočí zády. Je těžké odhadnout, kdo ho pak nahradí. To předpovídá spolupracovník osmatřicátého prezidenta USA Geralda Forda a ceněný ekonom Ken Schoolland.

 Bývalý spolupracovník prezidenta USA Schoolland: Trump je velmi nepředvídatelný populista, občas připomíná Mussoliniho. Davy sice milují jeho nekonvenční přístup, ale až přijde hospodářská krize…
Foto: pixabay.com
Popisek: Svoboda - ilustrační foto

Když jste se dozvěděl, že hlavní dva kandidáti na prezidenta budou Hillary Clintonová a Donald Trump, co jste si pomyslel?

Hodně lidí, dokonce i v USA, nezaznamenalo, že ve volbách bylo více prezidentských kandidátů. Když pak šli k volební urně, každý mohl najít na lístku tři a více kandidátů. Samozřejmě že to bylo v každém státě jinak. Já volil kandidáta Libertariánské strany Garyho Johnsona.

V USA nemáme parlamentně proporcionální a reprezentativní systém jako v ostatních demokraciích ve světě. Náš systém je, že vítěz bere všechno. Tím chci říct, že kdokoliv s vysokým procentem voličů získá veškeré zastoupení. A s pravidly proti novým stranám je extrémně složité pro různé alternativy, aby je bylo slyšet. V televizích při prezidentských debatách měli prostor jen kandidáti republikánů a demokratů. V roce 2014, když se členové Libertariánské strany a Strany zelených snažili dostat do debaty o daních, byli zatknuti a uvězněni. Média to nicméně vůbec nezajímalo. Napsal jsem o tom článek.

Nicméně vaše otázka byla o tom, co si myslím o dvou hlavních kandidátech. Jak víte, Hillary Clintonová i Donald Trump mají velmi vysoké negativní hodnocení mezi nezávislými voliči. Clintonová vypadá jako socialistka a korupčnice, což je velmi špatná kombinace. A Trump jako velmi nepředvídatelný populista. To je podle mě horší. Myslím jeho aroganci a suverenitu, které místy připomínají Benita Mussoliniho. Jeho ochranářské, xenofobní a nacionalistické manýry připomínají mnohem nebezpečnější formy socialismu.

Povšimněme si způsobu, jakým hrozil majitelům firmy Carrier, která vyrábí klimatizace. Zvláštními daněmi, smluvními tresty, které by vedly k jejich likvidaci, a tak dále. Některé americké továrny kvůli tomu zvažovaly přestěhování svých zaměstnanců do chudších zemí, kde jsou ještě chudší dělníci nuceni pracovat za ještě nižší mzdy. Jestliže Trump jako velký advokát obchodu sníží náklady vlády a daně tak, aby to z USA učinilo mnohem konkurenčně atraktivnější zemi ve světovém společenství, tak jen dobře. Řekl, že chce snížit daně. Obávám se, že zvýší náklady a reálné daně budou pouze přikryty záplavou dluhů a inflací nově tištěných peněz. Obávám se, že naopak zvýší dluh a náklady vlády orientované na společenství kumpánů a další vojenské projekty.

V otázce korupce jsou na jedné straně osobní zisky z vystoupení a na druhé zisky z oficiální kampaně. Během všech Trumpových kampaní se zmnohonásobily mediálními výstupy, čímž velmi vzrostla hodnota jeho hotelové mezinárodní sítě. Řekl bych, že je mnohem více zkorumpovaný než Clintonová. Jeho osobní zisky jdou spíše přes zájmy jeho kumpánů. A jeho tendence vybírat firmy k potrestání a odměnit „své lidi“ jsou mimořádně korupční.

Proč jej tedy občané USA zvolili?

Média milují Trumpovy blbé kecy. Média si totiž myslela, že z něj udělají šaška, nicméně v tom se spletla. Za kampaně mu dala tři biliony dolarů v bezplatné publicitě. Clintonová přitom za kampaň utratila celkem jeden bilion dolarů. To není stupidní, to je velmi chytré. A nekonvenční přístup rezonuje mezi zástupy. Stejně jako davy Italů omdlévaly při Mussoliniho projevech v počátečních letech jeho vůdcovství.

Je ale vítězství Trumpa opravdu takovou katastrofou, jak o tom hovoří většinová média?   

To se teprve uvidí. Jeho veškerá „vyjednavačská“ strategie byla v tom, že podivně vyváděl opozici z míry. Jeho činy jsou ale mnohem důležitější. To, jak vybral Mika Pence jako vedoucího týmu, který připravuje nástup nové administrativy, je velmi nadějné. Pence je totiž pro obchod a mnohem více otevřenější ohledně imigrace. O jeho dalších jmenováních toho moc nevím, takže je nemohu hodnotit. Nicméně jeho akce budou umírňované Kongresem, Nejvyšším soudem a veřejným míněním. Necítím žádnou paniku z jeho zvolení. Vypadá nyní, když je po volbách, mnohem krotčeji. Ale opravdu velkým testem bude, až převezme moc od Obamy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Probuďte lidi. Jak je možné vzít důchodcům a přidat vládnoucím

8:18 Profesorka Hogenová: Probuďte lidi. Jak je možné vzít důchodcům a přidat vládnoucím

„Obyčejní lidé jsou podvedeni; všimněme si, komu vláda přidává na mzdách, a komu bere,“ říká v bilan…