Ivan Semecký ještě před rokem pracoval jako ředitel Waldorfské školy v Semilech. Odmítal nutit děti nosit roušky a testovat se, a tak ho městští radní odvolali. Poslání vzdělávat děti ale neopustil, vede komunitní školu v Českém ráji u Turnova a pracuje na dalším projektu. Komunitní školu založil ve spolupráci s rodiči, kteří mají děti v režimu domácího vzdělávání, a o zájemce není nouze.
A ani stát jim takzvaně klacky pod nohy nehází. „Za těch pět měsíců od září, co fungujeme, jsme nenarazili na žádné komplikace ze stran jakýchkoli institucí či jednotlivců. Jsme v maximální míře naplnění a děti chodí s nadšením do školy a bez obav, kde je co zaskočí, kde si musejí nasazovat roušku nebo jak často se mají testovat. My jsme škola bez podmínek,“ řekl redakci Semecký. Dále uvedl, že od samého začátku přistupují ke covidu přirozeně. Pokud mají děti zdravotní problémy, nechají ho rodiče doma. Rodiče sami mohou děti testovat, a jestliže se ukáže pozitivní případ, ostatní rodiče dostanou upozornění. Je pak na jejich vlastní zodpovědnosti, zda svoji ratolest do školy pošlou, nebo ji nechají doma.
„Troufám si tvrdit, že nemáme výraznou neúčast dětí ve škole. Odpovídá běžnému standardu v průběhu roku, jak jsme byli zvyklí,“ popsal. Stejný přístup by doporučoval i státu v případě koronavirové mutace omikron, která posílá do karantény desítky tříd a mnoho pedagogů státních škol, některé školy se proto vracejí k distanční výuce. Ivan Semecký se domnívá, že by covidu ve školách neměli věnovat větší pozornost, než si zaslouží. „Doporučoval bych školám, aby se chovaly podobně jako my. Už jen právě proto, a to se týká i dospělých, že vše hodně ovlivňuje psychika. Je třeba začít k věci přistupovat s větším optimismem, jde o prevenci psychosomatiky a vnitřní vyrovnanosti každého z nás,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová