Sněmovna bude na svém březnovém zasedání volit dva kandidáty do RRTV. Předchozí hlasování žádný konkrétní výsledek nepřinesla. Co to podle vás říká o situaci kolem RRTV? Dochází k boji o podobu médií?
Boj o podobu médií tady trvá už třicet let. Ale musím říct, že jeho aktuální detailní peripetie zas moc bedlivě nesleduji. Jen je jasné, že funkční období členů je dlouhé a je v něm zakonzervováno rozložení společenských a politických proudů, které jsou dnes dávno překonané, například volbami, ale prostě i posunem ve veřejném mínění. Volba několika členů Rady je tudíž příležitostí, aby se do jejího složení promítla současná mapa nálad a názorů ve veřejnosti.
Vy sám patříte mezi pětici navržených. Co byste do Rady chtěl přinést?
Dvě věci. Zaprvé jsem si jist, že jakkoli mé názory na společnost, na politiku nebo na média mohou mnohým připadat příliš vyhraněné a radikální, je jisté, že je nezastávám pouze já, ale že je sdílí i jistá část naší společnosti. A má-li i tato Rada reflektovat dnešní podobu společnosti v celé její pestrosti, měla by i tato část veřejnosti mít v ní své zastoupení. A zadruhé: asi mohu říci, že o mediální problematice toho trochu vím. Zákon, podle kterého tato Rada byla zřízena a dodnes funguje, jsem před nějakými 28 lety psal a pak jsem se stal i prvním vedoucím úřadu nově ustavené Rady a vlastně jsem ji od nuly zakládal.
Před několika měsíci byl nominantem do RRTV Petr Štěpánek, proti jeho kandidatuře vyšli někteří lidé demonstrovat do ulic. Štěpánek posléze z kandidatury ustoupil. Čekáte, že budou ti samí lidé protestovat i proti vám?
To nemám tušení. Ale než tak učiní, nechť si uvědomí, že Rada pro vysílání je kolektivní orgán a ne každý člen musí splňovat zrovna jejich představu. Mohli by uznat, že i lidé s názory, jaké mám já, do společnosti patří a také mají nárok být slyšet.
Co vlastně jim mohlo na Petru Štěpánkovi vadit?
On se médiím hodně věnuje, velmi často publikuje a bývá k médiím dost kritický. A pro koho jsou média posvátnou krávou, kterou není dovoleno kritizovat, tomu musí jeho texty vadit.
Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek nedávno vyslovil myšlenku, že by stát mohl z rozpočtu pomáhat některým svobodným médiím. Je to pravicová myšlenka? A je to nápad, který byste podpořil?
Jeho návrh je skvělým nápadem, jak učinit ze svobodných médií média nesvobodná, média prorežimní, podporující elity, média zkorumpovaná. Ale on těmi „svobodnými médii“ stejně myslí spíš ta, která už dnes za čísi peníze špiní jeho politické oponenty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs