„Jejich fígl, neuvádějí čísla.“ Tady je pravda! Novinář „rozstřílel“ argumenty zelených aktivistů. I Hřibovy klimahodiny

18.12.2022 16:43 | Rozhovor

Francouzská vláda nařídila podniku Francouzská elektřina (EDF), že musí primárně uspokojit poptávku francouzského trhu, a co jí zbyde, může prodávat přes burzu v Lipsku. Což je velmi srozumitelné. České vládě se do toho nechce. Ohledně ČEZu by menšinoví akcionáři sehnali ty nejlepší právníky, aby český stát rozstříleli na cucky a aby udrželi současný stav. To říká redaktor webu iUHLI.cz a novinář, který dlouhodobě sleduje vývoj v energetice Přemysl Souček.

„Jejich fígl, neuvádějí čísla.“ Tady je pravda! Novinář „rozstřílel“ argumenty zelených aktivistů. I Hřibovy klimahodiny
Foto: Tomáš Novák
Popisek: Přemysl Souček, energetický expert a komentátor serveru iUHLI.cz

Energeticky jsou na tom Češi velice bídně. Lék opozice zní – opustit energetickou burzu v Lipsku. Je to opravdu tak dobrý lék?

Je zcela logické, aby si každá země chránila svůj energetický trh a potenciál. V současnosti jde o životní nutnost, protože jsme na naší elektřině všichni bytostně závislí. Burza v Lipsku je schválena Evropskou unií, že to tak má být – ale ona nefunguje tak, jak si myslíme, že by burza měla fungovat. Na ní se určuje cena podle nejdražšího zdroje elektřiny, který v tu chvíli dodává svoji produkci.

Uhelná elektřina stojí přitom podstatně méně, než elektřina z plynu, která je ta nejdražší. Cenu ale určuje takzvaná „závěrná elektrárna“ – čili momentálně nejdražší produkt na trhu, tedy elektřina z plynu. Tak se to prostě stanovilo. A protože je Německo zásadní mocností v Evropě, tak se hraje podle jeho karet. Němci vsadili na plyn, což deformuje podmínky pro všechny ostatní.

Třeba Česká republika přitom z plynu produkuje tak 10 % elektřiny. Ale protože jsme v rámci EU domluveni, že se prodává přes zmíněnou burzu, protože máme svobodný trh, tak nám to všem zvedá cenu. Samo Česko ale nepotřebuje elektřinu z plynu. Máme jí dost z jádra a uhlí. Třeba Francouzi ji mají z jádra primárně. Současný systém burzy nezohledňuje způsob výroby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ve volbách budu volit kohokoli kamkoli, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseApep , 18.12.2022 17:16:32
kdo dokáže dostat ČEZ stoprocentně pod kontrolu státu. A je mi jedno, kdo to bude.

|  8 |  1

Další články z rubriky

„Kazíme jim pohádky, oni nás za to nemají rádi.“ Dostál vyškolil Nerudovou a Foltýna

14:10 „Kazíme jim pohádky, oni nás za to nemají rádi.“ Dostál vyškolil Nerudovou a Foltýna

Europoslanec Ondřej Dostál (STAČILO!) se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vrátil k diskusi, ktero…