„Založili ji bývalí nacisté!“ Tak některá média hodnotí Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), se kterou se po eurovolbách spojilo hnutí ANO Andreje Babiše, jemuž je to vyčítáno. Ve Vídni jsme se na to konto kdysi bavili. Co si o tom myslíte?
Strana Svobodných (FPÖ) působila celkem pětkrát v různých rakouských spolkových vládách a nyní u našeho jižního souseda v Horním Rakousku. Je pravda, že to její spoluzakladatel Anton Reinthaller dotáhl za nacismu až na brigádního generála SS. Spojenci jej po válce věznili. Takových příběhů ale najdeme v dějinách poválečných politických stran v Německu a Rakousku mnoho. Esesáci a členové NSDAP měli funkce dokonce i v Jednotné socialistické straně Německa, tedy vládnoucí komunistické straně Německé demokratické republiky (NDR). V podstatě se restart politických kariér nacistů nevyhnul žádné politické straně.
Dnes už nikdo z nich nežije, ale klacek na politického soupeře se hodí vždy. Zajímavé je, že rakouská strana Svobodných byla po svém založení navzdory minulosti některých svých členů velmi prointegrační stranou. V roce 1959 žádala o vstup Rakouska do Evropského hospodářského společenství (EHS). Kurz v devadesátých letech otočil až předseda Jörg Haider. Pocítila to Evropská unie (EU), ale i Česká republika. Čelili jsme velmi tvrdé opozici a akci proti výstavbě jaderných elektráren, ale i požadavkům na zrušení dekretů, restituce německého majetku a právo na návrat. Haiderovi se podařilo shromáždit přes milion podpisů pod petici proti vstupu Česka do EU. To vše je za námi, sudetští Němci v Rakousku neuspěli u žádného ze soudů, kde se pokoušeli s podporou FPÖ o zvrat.
FPÖ už více než deset let protičeské pozice nezastává a prosazování domnělých nároků se vzdala. Podobně tak učinilo Sudetoněmecké krajanské sdružení, když škrtlo ze svých stanov majetkové požadavky. Mimochodem jeden z jeho zakladatelů, německý úředník v protektorátu Siegfried Zoglmann, byl příslušníkem SS a po válce členem německé Svobodné demokratické strany (FDP), kterou mimochodem zakládal Werner Naumann, náměstek Říšského ministra propagandy Goebbelse. Do konce života byl pak Zoglmann členem Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU), která také hlasovala proti vstupu Česka do EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský