Minulý týden přiletěl do Prahy ukrajinský prezident Zelenskyj. Co na jeho návštěvu říkáte?
Myslím, že to byla celkem očekávatelná návštěva před summitem NATO. Protože prezident Zelenskyj a americká administrativa hledají někoho, kdo by aktivně podporoval vstup Ukrajiny do NATO. Což je věc, která se zatím nikdy v době, kdy je ta země ve válečném stavu, nestala. A kromě toho to vlastně byla příčina ruské invaze na Ukrajinu. To znamená, že západ vlastně říká, že se bude bojovat až do konečného rozhodnutí. Tak to jim přeji velké úspěchy, protože jak porazit zemi jako Rusko? Zdá se mi, že je to velmi riskantní sázka. A kromě toho si myslím, že Ukrajině dochází živá síla. Soudě tedy podle toho, kolik tady je ukrajinských mladíků, kteří by mohli sloužit, vykonávat svou vlasteneckou povinnost, v ukrajinské armádě.
Novinář České televize prezidentu Zelenskému položil prý nepříjemnou otázku. Zeptal se, zda v případě vítězství nad Ruskem zabrání násilnému odsunu Rusů z východu Ukrajiny. Sklidil za ni kritiku například od senátorky Němcové, bývalého radního ČT Šarapatky a dalších. Co na ty reakce říkáte?
Myslím, že je to prostě jen ukázka nenávisti těchto lidí k jakékoliv svobodě slova. Ti prostě nepřipouštějí žádné jiné názory, než ty vlastní, které jsou opravdu hodně popletené. A tady jde skutečně o to, aby si lidé uvědomili, že na té východní Ukrajině žije několik milionů Rusů, kteří prostě pod tou ukrajinskou vládou žít nechtějí. A teď se vlastně bojuje o ten jejich svět. Takže to je otázka, která je naprosto na místě. Já jsem ji nedávno vyjádřil i v článku, který mi zveřejnila Mladá fronta. Takže podle mne na tom není nic neobvyklého, co by je mělo rozčílit. Ale oni jsou rozčílení ze všeho. A zejména budou rozčílení potom z toho, až přes ty obrovské dodávky zbraní, včetně dodávky z naší republiky, nebude mít Ukrajina vojenský výsledek takový, jak oni očekávají.
Před námi navštívil ukrajinský prezident Bulharsko, kde návštěva rozhodně neproběhla v tak přátelském duchu jako u nás. Dokonce prý došlo k ostřejší výměně názorů s bulharským prezidentem… Překvapilo vás to?
Samozřejmě že každý, kdo má trošku jiné názory než prezident Zelenskyj, nebo premiér Fiala, je označován za prokremelského politika. Myslím, že bulharský prezident, který naznačil, že by bylo dobré hledat diplomatické řešení, vlastně neříká nic jiného, než třeba Číňané, které se ovšem Zelenskyj neodvážil odsoudit. Takže ve vztahu k bulharskému prezidentovi byl nepřiměřeně agresivní. Tohle se na státních návštěvách prostě nedělá. I když s tím státníkem, se kterým si vyměňuji názory, třeba nesouhlasím, tak takovýmto způsobem ho napadat, to se opravdu nedělá.
Když se vrátíme k návštěvě prezidenta Zelenského u nás, co říci na vykázání ruské opoziční novinářky z Hradu, a to i navzdory tomu, že předtím získala akreditaci?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora