„Peníze nesmrdí.“ Vážné informace o Facebooku od Jana Cempera. I o Číně a USA

13.07.2020 11:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Facebook musí zvážit, jestli jsou pro ně příjmy hráčů, kteří se snaží ovlivňovat volby, zajímavější, než příjmy korporací a společenská odpovědnost. Nechám to na nich,“ říká aktivista a publicista Jan Cemper k volání firem po regulaci obsahu sociální sítě. Zároveň však sdělil, proč technologičtí giganti spolupracují s Čínou, zatímco ve velkém opouštějí Hongkong. Podle Cempera chtějí až teď ukázat, že mají páteř, což souvisí s americkými prezidentskými volbami.

„Peníze nesmrdí.“ Vážné informace o Facebooku od Jana Cempera. I o Číně a USA
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jan Cemper, organizátor protestu proti Miloši Zemanovi a KSČM

Velkých korporací, které vyhlásily bojkot sociální síti Facebook, přibývá, už jich je přes 600. Vadí jim nedostatečně regulovaný nenávistný obsah, který podle nich Facebook na své platformě nedostatečně reguluje. Jsou důvody firem správné?

Naprosto chápu, že některé korporace si nechtějí kazit své dobré jméno tím, že jejich reklama bude nad, pod nebo vedle nějaké kontroverzního obsahu. Například vedle falešné zprávy či velmi sprostého obsahu. Na stranu druhou Facebook je soukromá síť a oni si musí vytvářet svá pravidla. Ta společnost si musí dát na pomyslné misky vah hned několik věcí. Za prvé svobodu slova, za druhé společenskou odpovědnost, za třetí příjmy od těchto korporací a za čtvrté příjmy od menších inzerentů, kteří mnohdy vytvářejí kontroverzní obsah.

Kde hledat hranici mezi cenzurou a mazáním nenávistného obsahu? A kdo by o tom měl rozhodovat?

Já si myslím, že to jsou zákony. Ano, v Ústavě ČR je, že každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu. Jenže také si dovoluji odcitovat Johna Stuarta Milla, který řekl univerzální pravdu – „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“

Dám vám konkrétní příklad. O političce Olze Richterové (Piráti) se neustále šíří po Facebooku falešný citát o nutnosti poskytnout byty uprchlíkům. Ona samozřejmě nikdy nic takového neřekla. Vymyslela si to v uvozovkách satirická stránka Pirátská pravda, pak to hodně šířila Nela Lisková, nedávno třeba nějaký falešný účet, pak zasáhl Demagog.cz a příspěvky alespoň skryl za upozornění, že se jedná o nepravdivou zprávu. No a jde o to, že ačkoliv to politička nikdy neřekla, bylo ji mnohokrát vyhrožováno, dostala už snad tisíce sprostých zpráv a tak dále. Tohle se pochopitelně dotýká už osoby, o které se falešná zpráva šíří. Občanský zákoník říká, že každá fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti.

A kdo by měl rozhodovat? Nejlépe odborníci. Například univerzity, policisté a podobně. Třeba slovenská policie proti falešným zprávám založila facebookovou stránku. Česká policie je bohužel v tom pozadu, přestože tu třeba funguje CTTH (Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, pozn. red.), ale pravomoci má minimální.

Takže to dělají nezávislé organizace. V Česku AFP a Demagog.cz. My, jako další fact-checkingová iniciativa, v tuto chvíli usilujeme o členství v mezinárodní fact-checkingové síti Poynteru, ze které pak si tyto sítě velcí hráči vybírají. Už teď posíláme sítím reporty přes ClaimReview Project.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …