„Snažím se přemýšlet o globálních změnách i o tom výše, co je nad námi, nad vědci – to je publikovaná encyklika papeže Františka, která pro mne, i když jsem nevěřící, znamenala strašně moc. Je nesmírně moudrá,“ uvedl na začátku profesor Marek.
Česká specifika
„Začnu malým rýpnutím – planeta je opravdu modrá. Ale má zelené srdce. A to je to, co lidé nepochopili. Něco se s naší planetou děje, ona se pravděpodobně ohřívá. Mluvme o tom, že je to dynamika měnícího se světa, životního prostředí. Velmi důležité je, že do tohoto fenoménu velice vstupuje člověk. Má to i politickou dimenzi. Jestliže moderní politická strana toto ignoruje, tak prohrává. Je škoda lidí, kteří to nechtějí vidět. Je dobré, že vaše strana se tomu staví čelem,“ pochválil lidovce host.
„Jedním ze základů planety je, že tu jsou cykly – vodíku, uhlíku, dusíku. Člověk je rozevřel a udělal z toho jednostranné toky. Globalizace, šílená provázanost toku zboží a dopravy. Naše české pepíčkovství je, že jsem zaznamenal, že v Americe krachují tři největší uhelné společnosti. Z jediného důvodu – že o uhlí už není zájem. A my otevíráme nové elektrárny a rozšiřujeme je. To je naše česká kuriozita,“ konstatoval Marek.
Hodnocení: Čína plus, Afrika mínus
Podle ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV se zvyšuje podíl CO2 v atmosféře, a ta rychlost změn je opravdu veliká. „My to svádíme na Čínu, že my nic, ale není to pravda. Říkáme, že si na to dáváme pozor, to je jako když jste otec a máte dítě, které je ve škole slušné a vy mu přece nebudete říkat – nebuď slušný, protože všichni ostatní ve třídě jsou hajzlíci. To si myslím, že je špatně. Buďme hrdí, že alespoň v tomto má Evropa nějakou kvalitu a že to myslí vážně. Na druhé straně bych Čínu rozhodně nepodceňoval, protože rozvoj nových technologií, které budou v Číně bezuhelné, tam jde neuvěřitelným způsobem nahoru. V tomto bych byl velmi opatrný v našich odsudcích, že jsou „prasata“, protože oni za to mohou, a my ne,“ pochválil zemi draka pro mnohé překvapivě profesor Marek.
„Moc dobře víme, že za globální změnou je obrovským tempem narůstající lidská civilizace. Možná, že někteří znáte knihu Inferno, kde to řešení je strašné. Asi je nepřijatelné. Ale nejhorší na tom je, že růst populace je tam, kde bychom si to skoro nepřáli – kde je chudoba, nevzdělanost. To je problém. Že narůstá lidská civilizace – inu dobře. Ale problém je, že to narůstání je nerovnoměrné a přivozuje chudobu a problémy. A narůstat bude,“ konstatoval Marek. „Nepřijde možná černý mor... anebo opravdu přijde, to člověk neví. Afrika prostě pořád drží toho černého Petra. To je už století nešťastný kontinent a nárůst populace je tam ten nejdrastičtější.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala