ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » „Wollnere, přestaň brečet. Moc dobře si vzpomínám, co jsme na Radě řešili…" Dnes už legendární sportovní komentátor vynesl ortel nad novinářem
„Wollnere, přestaň brečet. Moc dobře si vzpomínám, co jsme na Radě řešili…" Dnes už legendární sportovní komentátor vynesl ortel nad novinářem
03.06.2020 15:29 | Zprávy
ROZHOVOR „Dokážu se představit, že bych v Radě ČT seděl i dnes, vím, jak bych svůj mandát vykonával. Ale obtížně si dokážu představit, že bych byl většinou v Poslanecké sněmovně zvolen,“ přiznal v rozhovoru bývalý předseda Rady ČT Jiří Baumruk.
reklama
V letech 2007 až 2011 jste byl ve funkci předsedy Rady ČT, jak na tu dobu vzpomínáte?
Byla to pro mě zajímavá zkušenost. Předsedou Rady ČT jsem byl zvolen vždy na dva roky členy Rady ČT, a to celkem třikrát. Té důvěry jsem si pokaždé vážil, vždy mě zvolila drtivá většina, takže jsem asi nějakou slušnou důvěru měl. Když jsem byl zvolen předsedou poprvé, v řádu týdnů jsem ukončil svůj pracovní poměr jako tiskový mluvčí MČ Prahy 5, i když jsem podle zákona o ČT nic takového dělat nemusel. Také jsem přerušil svoje komentátorské angažmá pro Eurosport. Věnoval jsem se své funkci se vším všudy odpovědně a na sto procent.
Poslanecká sněmovna zvolila minulý týden tři nové členy Rady ČT. Jak byste volbu ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a novináře Pavla Matochy zhodnotil?
Jsem bytostně demokrat, všichni byli zvoleni většinou, k tomu není co dodat. A že se to někomu nelíbí? To už tak v demokracii chodí, ale volbu je třeba respektovat.
Byli jste také tolik pod politickým tlakem, jako jsou dnes noví členové Rady?
Nevím, pod jakým tlakem politiků jsou noví členové Rady, něco jsem četl v médiích, ale jak říkám, volbu je třeba respektovat. Na mě to občas “velcí kluci” taky zkoušeli, ale moc nepochodili. No vidíte, a dneska už jsou v politickém důchodu ti “velcí kluci”, i taková je demokracie. Pravda je, že mě za “neposlušnost” tenkrát “potrestali” tím, že mě na dalších šest let do Rady ČT nezvolili.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák v reakci na výsledek volby prohlásil, že část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT. Lze se tedy po této volbě obávat tlaku na nezávislost veřejnoprávní televize?
Tlak na Českou televizi, stejně jako na jiné instituce placené z daní nebo v tomto případě koncesionářských poplatků, je v pořádku. To bych ale nijak nespojoval s tlakem na nezávislost ČT. Jednak je radních celkem patnáct a potom jejich pravomoci jsou omezené. Spíš bychom se měli bát nějakého tlaku na nezávislost ČT ze strany těch, kteří pod rouškou (jak populární slovo dnes) nezávislosti zpochybňují výsledky všech možných voleb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.