Paní inženýrko, máte velkou praxi v zemědělství a potravinářství, co říkáte na naši současnou potravinovou soběstačnost? Jak vysvětlit její pokles postupně od roku 1989? A co to pro ČR může do budoucna znamenat?
Potravinovou soběstačnost vnímám jako nedostatečnou a pro ČR v tomto směru až ohrožující.
Dříve jsme byli soběstační v základních potravinách. A ještě jsme vyváželi základní potraviny mírného pásma, které jsme produkovali v opravdu perfektní kvalitě. Nestalo se nám, že bychom měli nějaké problémy, co se týká antibiotik, hormonů nebo látek, které nejsou běžně součástí potravin. A toto je kupříkladu jedna z věcí, která se v současnosti zásadně změnila, a to v případě dovozů.
Současná potravinová soběstačnost, kdybychom vzali průměr za všechny komodity, které vyrábíme, tedy základní komodity, resp. potraviny mírného pásma, je na úrovni přibližně 55 procent.
V případě třeba vepřového nebo drůbežího masa, není pro nás problém vyprodukovat tento druh masa. A proto je opravdu alarmující, že dnes z deseti vepřových řízků jsou jenom tři české. To znamená, že sedm je ze zahraničí. Převážně je to ze Španělska. Vepřové dovážíme třeba i z Belgie. Je zarážející, že to, co bychom si mohli doma produkovat, tak neděláme, protože nemáme nastavené podmínky pro chovatele. Jednak naši lidé přicházejí zbytečně o pracovní příležitosti, ale zejména přicházíme o kvalitu. Nikdy neuhlídáme kvalitu u dovozového zboží.
Maso dnes dovážíme ze vzdálenosti kolikrát 10, 12 nebo i 14 tisíc kilometrů. Je opravdu nepochopitelné, že v zemi, jako je Česká republika, která má dostatečnou výměru zemědělské půdy, nedokážeme lidem zajistit dostatek kvalitních potravin. Není to o tom, že bychom to neuměli, ale nejsou nastavené správně podmínky. A to vede k tomu, že zanikají podniky, firmy, společnosti. Zanikají i ti, kteří dokážou chovat zvířata a produkovat kvalitní maso, ale zanikají i ti, kteří produkují kvalitní ovoce, zeleninu, tedy problém je jak v živočišné, tak v rostlinné výrobě. Důvodem jsou podmínky, které jsou nastaveny tak, že ničí podnikatele v zemědělství, ničí ty, kteří produkují a zaměstnávají lidi. Domácí podnikatelé nedokážou při špatně nastavených podmínkách na v takzvaném jednotném trhu fungovat. Víme, že trh není jednotný, protože umožňuje prodávat komodity a potraviny z jiných zemí EÚ na trhu zemí střední a východní Evropy za ceny pod náklady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora