„Žádný pětislepenec by tu nevládnul.“ Petr Štěpánek plánuje, jak neopakovat chybu
19.08.2022 12:59 | Rozhovor
„Politika se dnes neprovozuje jako souboj idejí a programů, nýbrž povětšinou jako přeboje, kdo svému soupeři vylije na hlavu více sraček,“ zamýšlí se nad současnou politickou situací u nás i v zahraničí Petr Štěpánek, první místopředseda Trikolory, podle kterého jsme na prahu totality, kdy se liberální demokracie krok za krokem přeměňuje na diktaturu menšin. „Štěpením sil asi není, když se politici vydají různými cestami, protože se názorově rozešli. Štěpením sil je, když si politici stejných názorů zakládají další a další straničky, jen aby každý mohl být předsedou,“ popisuje Štěpánek dění na rozdrobené české vlastenecké frontě a zároveň poodhaluje to, proč se Trikolora v letošních volbách pustila do bližší spolupráce s hnutím SPD. „Přestože exprezident Klaus před sněmovními volbami vyzýval národně orientované strany, respektive SPD a Trikoloru, ke společnému postupu, není žádným tajemstvím, že realita byla taková, že mladý Klaus a Okamura se navzájem opravdu, ale opravdu nemuseli. Tohle nyní odpadlo,“ říká Štěpánek.
reklama
Na české politické scéně se stále dokola mluví o nutnosti spojovat síly. Přesto i nadále dochází ke štěpení a dnes a denně sledujeme zakládání nových a nových politických stran či hnutí. Čím je to podle vás způsobeno?
Zbytnělá ega, osobní nevraživosti, amatérismus, spasitelský komplex, politická naivita, z každého kousek a zároveň všechno dohromady.
Na druhou strnu také o Trikoloře by někteří mohli tvrdit, že vznikla tím, že ji založili dva poslanci zvolení za ODS Václav Klaus ml. a Zuzana Majerová. To nepovažujete za štěpení sil?
To asi není ten nejlepší příklad. Klause z ODS prasácky vyhodili a Majerová naopak projevila charakter, protože jako jediná z tehdejšího poslaneckého klubu se ho zastala. Navíc, štěpením sil asi není, když se politici vydají různými cestami, protože se názorově rozešli. Štěpením sil je, když si politici stejných názorů zakládají další a další straničky, jen aby každý mohl být předsedou. Jako kdyby každý, kdo má do zadku díru, musel mít vlastní politickou stranu. K čemu to vede? Protože spolu bojují o stejného voliče, nejvíc na sebe pak vzájemně útočí lidé, kteří by naopak měli táhnout za jeden provaz, neboť jejich skuteční političtí protivníci se nacházejí úplně jinde.
Trikolora se od svého založení snažila profilovat jako pravicová strana, čemuž napovídalo i vaše loňské spojenectví se Svobodnými a Soukromníky. Při pohledu na letošní kandidátky vás to však víc táhne ke spolupráci s SPD. Převážil taky "vlastenecký" proud před "pravicovým" směřováním Trikolory?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.