Letos si připomínáme přesně třicet let od sametové revoluce. Jak těch třicet porevolučních let hodnotíte? Co se nám povedlo, a co naopak ne? Pociťujete nadšení, nebo naopak spíše zklamání?
Když s odstupem třiceti let mám hodnotit politický zvrat v tehdejším Československu, pak se kloním k názoru, že politický vývoj v roce 1989, který vyvrcholil pádem socialismu, nebyla revoluce, ale promyšlené a připravené předání moci mírovými prostředky. Kdyby to tak nebylo, tak Václav Havel by se nestal prvním polistopadovým prezidentem z vůle poslanců Federálního shromáždění, kde rozhodující slovo měli členové KSČ, z Ústavy jediné vládnoucí strany. Takhle přece revoluce neprobíhají, nicméně pojem „sametová revoluce“ se všeobecně vžil.
Já sám v těchto dnech s úžasem zírám na diletantismus organizátorů Milionu chvilek, jejich vodičů, kteří se snaží vyprovokovat společenský střet – a musím jim sdělit, že tady nejsme v Bolivii a že běžný člověk už má plné zuby těch Minářových blábolů o bránění demokracie a výzev k odstoupení legitimně zvolených nejvyšších ústavních činitelů. Nakonec, průzkumy agentur, a to všech, potvrzují vůli občanů této země.
Třicet porevolučních let z tohoto pohledu hodnotím tak, že jsme nevyužili nesporný potenciál našich šikovných lidí. A jestliže nějací samozvanci financovaní bůhví odkud neuznávají hlavní produkt sametové revoluce, což jsou svobodné volby, tak je to hodně špatně.
Jak vy jste prožíval listopad 1989? Vzpomenete si ještě dnes, co jste dělal 17. listopadu a v další revoluční dny?
Vzpomínám si na to velmi dobře. Pracoval jsem na Státním statku Křižanov – nikoliv na OV KSČ ve Žďáru nad Sázavou jako zemědělský tajemník, jak vytrvale lžou a podsouvají trolíci pravdy a lásky – a ten den jsme pořádali v katastru Dolní Rožínky podzimní hon. Ač nevlastním zbrojní průkaz, tak jsem se tam byl podívat a tam jsem zachytil první zprávy o událostech na Národní třídě v Praze.
No a další dny? Tak, jako každý pamětník, který žil na vesnici. Dnes a denně tenkrát chodily zprávy z Prahy a z dalších velkých měst, které rychle zasáhly celou zemi, lidé se aktivizovali, založili OF, pořádali večerní schůze, prověřovali vedení podniku a kladli si podmínky, jak dál. Já sám zemědělský netajemník, ale zemědělský odborník, kterého na statku znala každá dojička, každý traktorista, každý opravář atd., jsem tehdy žádné politické problémy neměl, OF mě potvrdilo a doporučilo pokračovat dál, lustrační osvědčení, které bylo vyžadováno, přišlo negativní. Byl jsem svými rodiči vychován k lásce k půdě, od které se odvíjí vše ostatní, a ke svému agrárnímu stavu, k těm skutečným a pravým hodnotám, a podle toho se choval.
Hodně se už nějaký čas mluví o rozdělené společnosti. Jak jste vnímal náladu ve společnosti v listopadu před deseti lety, kdy jsme slavili dvacet let od sametové revoluce? A celkově, máte pocit, že jsme na tom lépe než před deseti lety?
Myslím si, že před deseti lety byla společnost obecně vzato ve větším klidu. S přibývajícími roky od listopadu 1989 přibývá těch, kteří tu dobu sice aktivně nezažili, ale dnes jsou dospělí a chtiví – akce různých chvilkařů a spasitelů tohoto dekadentního světa, kterému vládnou symboly korektnosti, nezletilé Gréty blouznící o klimatu apod. Sečteno a podtrženo, dnešní společnost je zasažena obavami z budoucnosti, doutnajícím napětím mezi mladou generací a generací jejich babiček a dědů.
Výsledkem je totální neschopnost komunikace, natož konsensu, což predikuje možný společenský otřes v nadcházející dekádě, do kterého je samozvanci typu Mináře bezohledně ženou. Nálada ve společnosti je „díky“ těmto aktivistům a opakuji, samozvancům, jednoznačně horší, běžní lidé jsou zhnuseni a zatím mlčí. Je to mlčící většina a nebylo by dobré, aby se dala do pohybu...
Na 16. listopadu je naplánovaná další velká demonstrace na Letné. Mají pravdu ti, kteří tvrdí, že si oslavy 30. výročí revoluce „uzurpovala“ určitá skupina lidí? A co říci na názor druhé strany, která obviňuje prezidenta Zemana a premiéra Babiše z ohrožení svobody a demokracie?
Začnu odzadu. Prezident republiky Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš jsou vítězi voleb, demokratických svobodných voleb. Jsou vítězi ne ledasjakými, ale suverénními, a dovolím si predikovat, že v dalších volbách Andrej Babiš zvítězí opět, pan prezident už do voleb jít nemůže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora