200 Kč za kuře, 50 Kč mléko. Západ v klidu. Česko, Fiala a Rusko. Nový vývoj

02.05.2022 12:07 | Rozhovor

Česká republika přes všechny proklamace náhradu za ruský plyn nemá, zásobníky při přerušení dodávek plynu pomohou vyřešit tak zásobování nemocnic a domácností. Pro západní Evropu jsme se navíc stali státem, který zbytečně eskaluje napětí, a tím zvyšuje ceny plynu. Doplatíme na to nárůstem cen potravin, který bude nejvyšší v celé Evropské unii a důsledkem nárůstu cen energie, za který Rusko nemůže. „Západní státy tento nárůst nepostihne, s Ruskem se dohodly a ceny elektřiny vyřešily zdaněním, resp. regulací extrémně vysokých zisků elektrárenských společností,“ říká pro ParlamentníListy.cz expert na energetiku Vladimír Štěpán.

200 Kč za kuře, 50 Kč mléko. Západ v klidu. Česko, Fiala a Rusko. Nový vývoj
Foto: Daniela Černá
Popisek: Máslo

Co pro Českou republiku vyplývá z událostí souvisejících s dodávkami zemního plynu, ať už platba v rublech, zastavení jeho dodávek do Polska či další nárůst cen energií?

Polsko se dostává do středu zájmu Evropy z více důvodů. To umožňuje posunout poznání a spolupráci ve střední Evropě novými směry. Čeští politici už si uvědomují dvě věci. Od ruského plynu se nelze odpojit okamžitě. A prohlášení Evropské unie o výpomoci při přerušení plynu kulhá, neboť jde jen o otočený ruský plyn. Když bude vypnut, je po spolupráci, každý stát se bude starat o sebe, a musí být připraven.

Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska, protože to za něj odmítlo platit v rublech. Tak je to uvedeno v mnoha článcích. Polsko reaguje tak, že se bude soudit, protože tím došlo k porušení smlouvy. Je to tak opravdu? A má Rusko zájem zastavit dodávky plynu?

Vypadá to jednoznačně, ale jako vždy může být černobílé vidění zavádějící. Polsko by mělo pravdu, kdyby Rusko opravdu trvalo na platbě v rublech. To byl zřejmě počáteční požadavek Ruska, který logicky odmítli všichni jeho odběratelé, protože to opravdu odporuje smlouvám. Rusko následně přišlo s kompromisním návrhem, který mu pomohl vyřešit riziko toho, že platby za plyn od jeho odběratelů do Ruska nedorazí kvůli sankcím. Lze to ukázat na příkladu plateb za plyn z Polska. Polský odběratel zaplatí za plyn polské bance, která za normálních okolností bude realizovat platbu do Ruska. Jenže nyní by se mohlo stát, že kvůli sankcím polská banka peníze do Ruska nepošle. A Rusko by dodávalo plyn do Polska zdarma.

Vladimír Štěpán

Hledal se kompromis a našel se. Odběratel ruského plynu zaplatí do Ruska v eurech a Rusko si následně převede platbu na rubly. Problém je vyřešen. Evropský odběratel nic neriskuje, zaplatí za plyn dle smlouvy v eurech a Rusko se zbaví rizika zadržení platby v zemi odběratele plynu. V této situaci odběratel plynu má velmi omezený prostor podat žalobu na Gazprom. Problém je vyřešen, a rakouští, maďarští, italští a němečtí odběratelé na dohodu přistoupili. Na rozdíl od Polska totiž chtějí dále odebírat ruský plyn a riziko změny kurzu rublu nevidí, neexistuje. Ale různí experti v Česku to vidí jinak, dnes už kritizují nevybíravě i západoevropské státníky a poškozují zájmy České republiky. A co na to cenzura? Nic.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…