A všichni mlčí. Dokonce chválí. Ben Kuras o temném světě po covidu

29.10.2020 10:40 | Zprávy

OBZOR BENJAMINA KURASE Bohatne jen jedna země, a to Čína. Tak by se dal ve zkratce shrnout vývoj světové ekonomiky, stižené pandemií covid-19, všímá si publicista a spisovatel Benjamin Kuras. Číně se leccos toleruje, i ve Vatikánu. Něčí lidská práva jdou stranou, když je pro to dostatečná motivace. Vystřídá americký světový řád nová konstrukce pod patronátem Číny? Kuras si všímá i prezidentských voleb v USA, hovoří o švindlech v neprospěch Trumpa a neustálé zprávy o jisté výhře Bidena bere s klidem: „Odhaduju, že Trump vyhraje o víc než minule.“

A všichni mlčí. Dokonce chválí. Ben Kuras o temném světě po covidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Benjamin Kuras

Ekonomka Markéta Šichtařová poznamenala, že zatímco Čína z covidové krize vyšla jako první a nyní již prakticky jede naplno, Evropa a potažmo celý Západ se potápí. Oni sílí, my se propadáme do bezvýznamnosti. Co říci k takové analýze?

Ještě jsem nezaznamenal, že by se paní Šichtařová někdy ve svých analýzách mýlila, takže my si k tomu přidáme jen nějaká konkrétní čísla. Na jedné straně v různých ekonomických odhadech zaznamenáváme zaručený pokles západní ekonomiky o tu šest, tu osm, tu dokonce (Británie) o deset procent. To jsou čísla směšně podhodnocená, když vidíme lockdowny zmrazující více než polovinu ekonomické aktivity, s krutým postihem hlavně soukromého sektoru, čili té části ekonomiky, která vytváří čisté příjmy živící celou populaci. Naprosto krachují v posledních letech nadějně rostoucí ekonomiky jako Indie a Latinská Amerika, kde náhlá nezaměstnanost postihla stamiliony. Ztrátu 16 milionů zaměstnání hlásí třeba jen Mexiko, což by nám mohlo dát představu o počtech celosvětově. Jak dopadne Evropa, nikdo nemůže odhadovat, protože nevíme, jaké karantény a lockdowny nás ještě čekají. Ale že to bude mazec, na to můžeme vzít jed.

Jediná země, která covidovou pandemií bohatne, je Čína, letos zaznamenávající dvouprocentní růst, podle velmi střízlivého odhadu Mezinárodního měnového fondu. Během pandemie zbohatla o 1,5 bilionu dolarů. Teda zbohatli její hlavní komunističtí kapitalisté. Přibylo tam 257 nových miliardářů vlastnících výrobny zdravotních pomůcek, přepravní společnosti, on-line prodej. Celkem jich teď má 878 a předstihla Spojené státy, kde jich je 626.

Analytici to komentují jako největší přesun bohatství z jedné části světa do druhé za celé dějiny. Přidáme-li si k tomu tvrzení některých odborníků, že virus je umělé laboratorní dílo vypuštěné do světa z Wu-chanu, jehož účinky Čína zpočátku tajila, takže se Západ nemohl na virus včas připravit, nemůžeme se divit teoriím, že celá pandemie byla od začátku plánována jako čínský útok na západní ekonomiku v rámci strategie převzetí světové moci. I kdyby ta teorie samotná byla fake news, praxe ji potvrzuje. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Semín: Politické neziskovky vykázat ze státní správy. Vzít meč a sekat chapadla

5:00 Semín: Politické neziskovky vykázat ze státní správy. Vzít meč a sekat chapadla

Politické neziskové organizace nemají žádný mandát od voličů, nemohou činit politická rozhodnutí a z…