Agent Zifčák v Kapitolu. Drancování světa. Exdiplomat „vítá“ Joea Bidena

20.01.2021 11:12 | Zprávy

ROZHOVOR V USA dnes vystřídá prezidenta Donalda Trumpa Joe Biden. Co změny ve vládě supervelmoci přinesou světu? Místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jiří Kobza očekává návrat k „obamovské“ zahraniční politice, kterou popsal jako „vývoz demokracie s bajonety na zádech“. V samotných USA lze očekávat zásadní změny v podobě razantního nástupu režimu liberálního socialismu, především pod diktátem viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Agent Zifčák v Kapitolu. Drancování světa. Exdiplomat „vítá“ Joea Bidena
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Je členem zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro životní prostředí

Ve středu vystřídá v USA prezidenta Trumpa prezident Biden. Co od této změny může očekávat svět?

Zásadní změnu politiky, jak zahraniční, tak i vnitřní, od Trumpova proamerického vlastenectví k liberálnímu socialismu (ani ne tak Bidena jako Harrisové). Předpokládám, že tato změna bude postupovat dvoustupňově, protože nevěřím, že Biden dokončí celý mandát a nejspíš někde v polovině to za něj převezme (ať již veřejně či neveřejně) viceprezidentka Harrisová. Zvýší se tlak na ekologii, sníží se napětí vyvolané obchodní válkou s Čínou a s EU. Po zkušenostech s Obamovou administrativou se navíc obávám dalších válečných konfliktů, které mohou USA iniciovat po světě. Je otázkou, jak dopadne snižování americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu, případně dalších bojištích.

Lze tedy očekávat krátkodobé i dlouhodobé změny docela zásadního charakteru. Svět může jistě očekávat změny v americké zahraniční politice ve smyslu návratu k mezinárodnímu aktivismu USA (vměšování do záležitostí vybraných států, vývoz demokracie a barevných revolucí). Je pravděpodobný návrat USA k multilaterálním mezinárodním dohodám typu Pařížské klimatické smlouvy či iránské jaderné dohody (JCPOA). Určité změny lze očekávat v blízkovýchodní politice USA směrem k větší vstřícnosti k požadavkům palestinské autonomie.

Zásadnější bude proměna v rovině ideové, ideologické, hodnotové. A to jak směrem dovnitř USA, tak i směrem ven, protože postavení velmoci dodává i vnitřní politice jakýsi mezinárodní punc ve smyslu jejího vlivu na okolní svět, resp. výzvy k napodobování amerického vzoru. Zde nejspíš půjde o negativní změnu, od standardní volební demokracie a vlády většiny s respektem k ústavním právu politických menšin a občanským právům jednotlivců, k autoritářství a násilnému prosazování privilegií často umělých menšin a k rozbití tradičních společenských a rodinných struktur.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

12:31 „Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

Ostravský politik Radim Ivan (ODS), zakladatel platformy ČESKO.plus, považuje vyjádření premiéra Pet…