Podle Chamry jeho příběh vůbec není tak vzrušující, jak na první pohled vypadá, a v životě inženýrských (a obecně průzkumných) geologů je to prý poměrně častá událost, ale zajímavé bezesporu je, že si historku předávají jako odkaz současní i bývalí studenti fakulty.
Pane inženýre, jak se to vlastně stalo?
Dělali jsme s kolegou inženýrskogeologický průzkum pro založení opěrných zdí, které byly poškozeny v důsledku extrémních povětrnostních vlivů. Za normálních podmínek se jedná o běžnou rutinní záležitost, v tomto případě ale bylo potřeba postupovat mnohem rychleji a bez předchozí podrobné přípravy, protože nebyly vyloučeny následné problémy, kvůli čemuž se nám podařilo převrtat dálkový kabel. V podstatě se zase jedná o poměrně častou záležitost, protože v zemi je vedeno velké množství nejrůznějších kabelů a trubních vedení (někdy již nefunkčních), které mohou být někdy v mapách zakresleny nepřesně, nebo informace o jejich uložení vůbec chybí. Je ale samozřejmě jasné, že každá taková mimořádná událost musí být vyšetřena a adekvátním způsobem uzavřena, což se také stalo.
Jaká byla vaše první reakce?
V okamžiku havárie nám samozřejmě do smíchu moc nebylo, protože je to opravdu hodně velký průšvih.
A co na to nadřízení, jak celou věc vyhodnotili?
Bylo to klasifikováno jako obecné ohrožení, ale žádný soud se s nikým nakonec nekonal, ani nebyl nikdo obviněn, protože šetření bylo ukončeno, už si nevzpomínám na přesné formulace, ale přibližně něco ve smyslu nezaviněná nešťastná shoda okolností, odvrácení dalšího hrozícího nebezpečí atd. - bylo toho zdůvodnění asi tak na jednu až jednu a půl stránky.
Ani peněžní sankce se nekonala?
Skončilo to tedy pouze relativně malou pokutou od Českého telekomunikačního úřadu (který to také vyšetřoval), protože nikdo z dotčených ani nepožadoval žádnou náhradu ušlého zisku.
A jak to hodnotíte dnes?
S odstupem let na to dokonce někdy vzpomínáme i s úsměvem. A je také samozřejmě logické, že jako pedagog (a zvláště v geologických předmětech) používám ve výuce i praktické příklady a ukázky. Takže musíte uznat, že k tématu inženýrskogeologického průzkumu je tato osobní zkušenost, včetně ukázky navrtaného kabelu (jak se říká v jedné nejmenované reklamě) k nezaplacení. Ale myslím si, že to stálo za tu zkušenost a svým způsobem nás to i obohatilo. Samozřejmě mám na mysli obohacení duševní a profesní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera