Bělobrádkovo ultimatum: Se zemanovci ano, ale bez extremistické KSČM

09.03.2013 15:44 | Zprávy

ROZHOVOR Lidovci čím dál více hovoří o tom, že by se mohli po příštích parlamentních volbách dostat do Poslanecké sněmovny. Kdyby se tak stalo, uvažovali by nad spoluprací se zemanovci, ovšem v případě, že by se neopírali o podporu KSČM. Také by se pokusili o kompletní zrušení anonymních akcií. Takto popisuje plánované kroky KDU-ČSL její předseda Pavel Bělobrádek.

Bělobrádkovo ultimatum: Se zemanovci ano, ale bez extremistické KSČM
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Souhlasíte s podobou vládního návrhu na zrušení anonymních akcií, který nedávno prošel Poslaneckou sněmovnou?

My ho vítáme, protože je to určitě krok správným směrem. Ale pořád to není cíl, který máme, a to je absolutní zákaz anonymních akcií na doručitele.

Jak se k návrhu postaví lidovečtí senátoři?

Předpokládám, že podpoří alespoň tento vládní návrh, protože nic lepšího tam není. A jak se ukázalo, na ničem ani větší shoda není. Přesto naší snahou bude, až budeme opět v Poslanecké sněmovně, aby došlo k úplnému zákazu anonymních akcií. To považujeme za správný krok.

Není to šikana podnikatelů, jak si stěžovala část ODS?

Naprosto ne, tento systém je naopak významným protikorupčním momentem. Sice nevymýtí korupci, ale podstatně ji omezí nebo neumožní tak snadnou možnost korupčního jednání. Jednoduchý příklad: Jestliže někdo rozhoduje o něčem, z čeho může mít potom prospěch soukromá firma, která je v podstatě anonymní, tak dříve to bylo tak, že teoreticky mohl, ať už to je úředník nebo politik, rozhodovat o výběrovém řízení pro firmu, která mu nakonec mohla patřit.

Nedávno jste prohlásil, že lidovci by mohli ve sněmovně spolupracovat se zemanovci. Jaké body máte podobné v programu?

Já jsem byl u budoucího prezidenta Miloše Zemana. Byl tam i předseda zemanovců a hovořili jsme o tom, jak vypadá současná politická situace a jakou máme představu, protože je tady velká pravděpodobnost, že obě strany se mohou do Poslanecké sněmovny dostat po dalších volbách. A pochopitelně je dobré dopředu, tak jako to dělám s ostatními stranami, které o to mají zájem, diskutovat o věcech, které je nezbytné a dobré pro Českou republiku udělat.

Byly tam nějaké konkrétní body, na kterých jste se vyloženě shodli?

Ta schůzka neměla ani hodinu, takže jsme nemohli probírat podrobnosti tohoto rázu. Nicméně já už když jsem mluvil s Milošem Zemanem před zvolením prezidentem, tak jedna z jeho otázek byla, že KDU-ČSL tehdy ve vládě, nepletu-li se pana Špidly, odmítala majetková přiznání. A počítal s tím, že je to u nás neměnné. Já jsem mu vysvětlil, že velká většina lidí, která majetková přiznání odmítala, už u nás není. Buď jsou v TOP 09 nebo se neangažují.

Není ale pravděpodobné, že by zemanovci ve sněmovně spolupracovali i s KSČM? V Senátu mají společný klub, ve Zlínském kraji jsou v koalici... V takovém případě byste nad spoluprací s nimi stále uvažovali?

Samozřejmě ne. Pro nás jsou extremistické strany, ať už to jsou fašisti, neonacisti nebo komunisti, prostě nepřijatelné jako partneři ve vládě. Co se týká zemanovců, je vidět, že nemají zásadní problém s komunisty vládnout. Mají senátní klub, což je pro nás nepřijatelné. Nicméně na druhou stranu jsme se zemanovci také hovořili na tom společném jednání o koalici v Pardubickém kraji, kde jsme spolu. Ale určitě není možné, aby dalším z našich koaličních partnerů byli komunisté nebo abychom byli v uskupení, které by bylo závislé na jejich hlasech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …