Bendl na hraně: Naše země si stojí velice dobře. Jen to nedokážeme lidem vysvětlit

12.05.2013 17:09 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM Ministr zemědělství Petr Bendl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz přiblížil, kam by se měly ubírat strategie pro nastávající volební kampaň. ODS by podle něj neměla žít preferencemi, ale spíše se snažit lidem vysvětlovat, že situace v zemi není zase tak špatná a že si ČR naopak v rámci Evropy vede velice dobře.

Bendl na hraně: Naše země si stojí velice dobře. Jen to nedokážeme lidem vysvětlit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Bendl dorazil na sjezd OSPZV-ASO ČR

Rozhovor s Petrem Bendlem vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý.

V jaké situaci se teď podle vás nachází ODS?
V situaci, kdy jde do finále v druhém volebním období a nese zodpovědnost za Českou republiku jako takovou. Měla by se pomalu připravit na bilanci a shromáždit všechno to, co zde bylo uděláno, aby byla schopna předat výsledky své práce.

Věříte, že půjdete do finální volební kampaně s předsedou Petrem Nečasem?
Věřím, že tomu tak bude. Nejdůležitější bude popsat danou situaci, říct kudy dál a přinutit sociální demokracii, aby taky otevřela karty, řekla, jak ona situaci vidí a jak ji chce řešit.

Myslíte, že jste schopni za rok přesvědčit voliče, že preference, které máte teď, nejsou spravedlivé?
Moje zkušenost s preferencemi je ta, že se všichni pletou. Člověk by neměl žít preferencemi, ale volebním výsledkem. Soustředit se na volební kampaň bude znamenat lépe vysvětlit, jakým změnám jsme museli čelit. Česká republika si totiž v evropském měřítku stojí velice dobře. To, že to tak lidé nevnímají, je částečně i naše chyba. Nebyli jsme schopni vysvětlit lidem, že i když máme tendenci nadávat na kdeco, tak naše zdravotnictví či školství ve srovnání s ostatními zeměmi opravdu není v tak katastrofálním stavu. Měli bychom mít schopnost sdělit lidem, čemu jsme čelili a zabránili, aby se ČR nedostala do velkých finančních problémů podobně jako jiné země v Evropě.

Do jaké míry vás politiky poškozují kauzy, o nichž je nyní móda hovořit?
Platí, že všechny ty finanční a korupční kauzy většinou poškozují pravici a nevadí levici. Podívejte se na situaci ve středních Čechách. Přestože významná část vedení tamní ČSSD skončila ve vězení, sociální demokracie tam vyhrála volby. Čísla ukazují, že levicové voliče zajímá, jakou částku dostanou ze státního rozpočtu, zatímco pravičáci chtějí, aby se nic takto skandálního nedělo.

Co je podle vás horší, když se lidé a voliči na politiky zlobí, nebo když už je politici vůbec nezajímají?
Zhoubnější je jednoznačně nezájem. Zase obráceně, člověk by se o politiku zajímat měl. Pokud se člověk nezajímá o politiku, nezajímá se ani o svou vlastní budoucnost. Politici by měli být pod větším tlakem, čelit otázkám a muset vysvětlovat. Čert tkví totiž v podrobnostech, a populistická věta často nestačí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell pro PL: Jak vyhrát volby? Strachem. Demokracií určitě ne

4:44 Jan Campbell pro PL: Jak vyhrát volby? Strachem. Demokracií určitě ne

Již asi 70 let je podle analytika Jana Campbella politika založená na vyvolávání strachu o sociální …