Boj o klima. Roman Šmucler šokuje: Ve Skandinávii po nás chtěli, abychom jako hlavní odborníci zakázali jíst maso a pít mléko, že to zlikviduje klíčový problém, hovězí dobytek!

01.10.2019 18:20 | Zprávy

ROZHOVOR Kdyby Evropané nejenom nikam nejezdili, ale prostě zcela vymřeli, tak to nevyřeší problém ochrany klimatu, neboť v Amazonii mizí lesy a jinde ta půlmiliarda lidí přijde na svět. Podstatné je, zda budou chtít zůstat v malé spotřebě a v chudobě dvě miliardy lidí v Asii a v Africe. Pokud nebudeme mít řešení pro ně, je Evropa nepodstatná. Tvrdí to prezident České stomatologické komory Roman Šmucler a vzpomíná, jak před více než třiceti lety při přijímacích zkouškách na medicínu vysvětloval problematiku skleníkových plynů a tři opatření, jak to Československo zvládne.

Boj o klima. Roman Šmucler šokuje: Ve Skandinávii po nás chtěli, abychom jako hlavní odborníci zakázali jíst maso a pít mléko, že to zlikviduje klíčový problém, hovězí dobytek!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory

Z vašich příspěvků na sociálních sítích je zřejmé, že vás také strhlo momentálně nejatraktivnější téma, jímž je klima. Máte pochopení pro studentské protestní akce Fridays for Future, jejichž cílem má být vyburcovat společnost a především politiky, aby začaly klimatickou hrozbu řešit?

Pro studentské demonstrace pochopení mám, sám jsem byl v revoluci 1989. Tady jde zjevně také o změnu politického systému. Teď naopak od kapitalismu k socialismu. Klima nevyřeší politici, ale trh a technologie. Politici schvalují panicky nesmysly typu řepka a fotovoltaika na poli.

Ale především jsou kritizováni, že pro ochranu klimatu dělají příliš málo a počínají si tedy nezodpovědně zejména vůči mladým lidem, jak tvrdí švédská aktivistka Greta Thunbergové, která odstartovala páteční stávky studentů a školáků za klima. Tu neochotu něco řešit byste jim také vyčetl?

Politici dělají pod tlakem kontroverzní rozhodnutí: fotovoltaika na polích, větrné elektrárny, řepka, přeregulované automobily… Možná se snaží až moc. V roce 1987 jsem u přijímaček na medicínu musel vysvětlit problematiku skleníkových plynů a tři opatření, jak to Československo zvládne. Zaprvé elektrifikace společnosti – tehdy přímotopy, elektrovlaky a časem auta – postavená na jaderných elektrárnách. Zadruhé zalesňování. Zatřetí postupně nástup nových technologií až budou zralé – tokamak, fotovoltaika, vodík. Rok 1987! Jenže pak jsme nějak sešli z cesty pod vlivem Černobylu. Navíc pořád nefunguje tokamak.

Na takový neomezený zdroj energie se lidstvo ještě nejspíš načeká. Dá se z těch protestních stávek vyvozovat, že nejmladší generace bude odpovědnější a šetrnější ke klimatu než předchozí generace i za cenu toho, že se bude muset vzdát mnoha vymožeností?

Na pár Evropanech nezáleží, ti si užijí a „užijí“ asi znovu šedesátá léta. Velká slova, velké myšlenky, demonstrace, střet se státem a kocovina. Podstatné je, zda budou chtít zůstat v malé spotřebě a v chudobě dvě miliardy lidí v Asii a v Africe. Pokud nebudeme mít řešení pro ně, je Evropa nepodstatná.

Mladí se často odvolávají na závěr Mezivládního panelu pro změny klimatu, podle něhož skupina vědců tvrdí, že nám už zbývá jen dvanáct let, abychom ještě byli schopní dostat oteplování planety pod kontrolu. Máme proto žít ve strachu, že náš dům hoří, jak je ze strany klimatických alarmistů líčen stav naší planety?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…