Bývalá pravicová politička promlouvá o Klausovi a těch dalších

03.05.2013 8:13 | Zprávy

ROZHOVOR Malé strany na pravici mít ve volbách větší úspěch nemohou. Stávají se totiž snadnou obětí starých rutinérů moci, byť někdy v mladém provedení, kteří jsou potomky ostřílených nomenklaturních kádrů. Bývalá předsedkyně Demokratické unie Alena Hromádková si sice užívá důchodu a s médii moc nekomunikuje, ale ParlamentnímListům.cz přesto odpověděla.

Bývalá pravicová politička promlouvá o Klausovi a těch dalších
Foto: Hans Štembera
Popisek: Občan Václav klaus

Když jste byla aktivní v politice, byla jste občas přirovnávána k Margaret Thatcherové. Jak jste na tato přirovnání reagovala?

Zcela odmítavě. Paní Thatcherová, tehdy ne ještě Lady Thatcherová, byla součástí široce založeného politického hnutí, které se opíralo o obecně sdílené přesvědčení většiny občanů, že nekonkurenceschopnost britského hospodářství, nezodpovědné kroky odborářských vůdců, nepružnost pracovního trhu, vysokoškolského systému a tak dále musí vyústit v naprostý kolaps. Diagnóza příčin celkového úpadku byla jasná - nikdo se ale nechtěl chopit pokusů o změnu v tak těžké době. Ona, s pomocí mnoha patriotů a kompetentních odborníků a podnikatelů, se o to pokusila. Jakékoli analogie s kýmkoli ze střední Evropy byly tehdy nesmyslné. Britská justice, policie, média, parlament pracovaly tehdy jinak, kvalitně, a společnost zase zaťala zuby jako za druhé světové války.

O co s její smrtí svět přišel?

O ženu - političku připravenou a ochotnou pracovat těžce a obětavě pro zájem celku. Stranou ponechávám její zahraniční aktivity ve vztahu k SSSR a jeho satelitům. Stačí si uvědomit její domácí politický styl. Dlouho vyjednávala například s vůdci hornických odborů, kteří odmítali uzavírání i těch dolů, kde se těžila spíše hlušina než uhlí. Vláda nabízela odstupné, aby havíři mohli začít podnikat anebo se mohli překvalifikovat - ti starší dostali příležitost jít do předčasného důchodu. Přesto je levicí dodnes prezentovaná jako bezohledný člověk a šéf horníků Arthur Scargill, který si chodil pro rady a peníze na velvyslanectví Sovětského svazu, jako ten pravý představitel budoucnosti národa.

Myslíte si, že byl Václav Klaus jejím úctyhodným následovníkem?

Nemyslím.

Je Václav Klaus jedinou opravdu významnou osobností tuzemské novodobé pravice?

Reálná pravice je stále v počátcích svého vzniku a formování. Ostatně je třeba rozlišovat mezi majiteli, od slova míti, a vlastníky, kteří vlastními vklady a úsilím vytvářeli a vytvářejí skutečné hodnoty v neuvěřitelně obtížných podmínkách. Nechť vaši čtenáři sami posoudí, který segment „novodobé pravice“ Václav Klaus tak významně představoval.

Jak na Vás působí současná vládní koalice?

Za této vlády se konečně korupce stala politickým tématem a něco, byť málo, se v této systémově a plošně založené hrůze dělá. Ostatní nechám na mladé a střední generaci - diagnóza začíná být známá a do terapie je daleko.

ODS zažívá dlouhodobý propad preferencí. Může se z toho zmátořit a jak?

Bez komentáře.

Do jaké míry se může TOP 09 stát hybatelem tuzemské pravice?

To opravdu nemohu odhadnout - záleží na stupni zoufalství lidí, kteří nemohou přijmout tezi o rozdělování a přerozdělování za určující. Dnes je náš osud v rukou soudní moci, policie a zahraničních faktorů více, než si dokážeme představit. Tím se ale my ostatní nesmíme vyvinit z podílu na dnešním marasmu. Na toto téma zde však není prostor.

Okolo je mnoho malých stran jako Konzervativní strana a tak dále. Mohou v budoucnu více promluvit do voleb?

Ne, nemohou. Na to jsem přišla dávno jako předsedkyně DEU v polovině devadesátých let. Přesto jejich existence je důležitá z hlediska politické a ideové osvěty. Jazyk se změnil a děti takové obraty jako například láska k rodnému kraji či vlasti neznají, protože je nikde - až na výjimky - neslyší. Také jde o druh praktické zkušenosti s vytvářením struktur, jejich financováním, mediální prezentací a podobně třeba na úrovni regionu. Tomuto lidé věnovali málo času a stávali se, a dodnes stávají, snadnou obětí starých rutinérů moci, byť někdy v mladém provedení. Mám na mysli potomky ostřílených nomenklaturních kádrů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …