Bývalý Švejnarův kancléř: Profesor slibotechna určitě není, jde o férového chlapa

21.08.2012 12:03 | Zprávy

ROZHOVOR Ekonom Jan Švejnar se ještě nerozhodl, zda bude kandidovat v přímých prezidentských volbách. Pořád je na pochybách. Jedním z mála spolupracovníků, jimž při minulých volbách, kdy byl protivníkem Václava Klause, naslouchal, je nynější ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman. Byl šéfem jeho kanceláře. O profesorovi Švejnarovi hovoří jako o vlastenci, férovém chlápkovi a dost ho brání.

Bývalý Švejnarův kancléř: Profesor slibotechna určitě není, jde o férového chlapa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman

Jedna z mála kritik na adresu Jana Švejnara se stále točí kolem toho, že je víc Američan, než Čech. Co vy na to?

Bude to znít frázovitě, ale takového vlastence, což je slovo, jemuž už málokdo rozumí, jako Jan Švejnar, jsem málokdy potkal. Někteří lidé říkají, že má lehký americký přízvuk. Mám řadu příbuzných v zahraničí, takže mi to přijde velmi blízké. Jeho srdce je stoprocentně české. Odcházel do exilu, neemigroval. To vždy připomíná. Vždy říkal, že know how, co v USA načerpá, chce vrátit své zemi. A to dělá. Mluvit o něm jako o Američanovi je vymyšlená legenda. Ostatně manželka Tomáše Masaryka byla opravdu Američankou a nemyslím si, že by to tehdy někomu vadilo. Pokud vím, tak skoro neuměla česky.

Prezident Václav Klaus studoval také v USA, ale domů se ještě za bývalého režimu vrátil. Proč Jan Švejnar nezačal alespoň po revoluci žít v zemském ráji tom napohled, jak se o Česku zpívá v hymně?

On tady ale žít začal. Také, pravda, bydlí v Americe. Navíc má rodiče ve Švýcarsku, takže tam také dost často pobývá. To znám u svých příbuzných. Tady žijeme pořád v přesvědčení, že by měl člověk bydlet na jednom místě a nehnout se z něj. Nicméně svět se otevřel. Jestli má někdo byt v New Yorku, druhý v Praze, třetí v Singapuru, tak kde vlastně žije? Profesor Švejnar žije v Praze, platí tady daně a má byt v New Yorku, protože učí na Kolumbijské univerzitě. Na konci roku 2009 náhle zesnula jeho žena Katy a jeho děti Laura i Daniel se přesunuly do New Yorku. Jako táta si velmi uvědomuje, že je hlavou rodiny a musí se o ně starat. Profesor Jan Kmenta, jeden z našich nejpřednějších ekonomů, který je členem naší vědecké rady ÚSTR, má byt v Praze, Sydney a USA. Je doma všude. Spousta lidí už to dnes má takto zařízené.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Tvrdíte, jak odvádíte ve sněmovně dobrou práci

Ale co přesně jste vlastně za ty roky, co ve sněmovně jste prosadili? A jak chcete naložit s tím, že váš koaliční potenciál je mizivý, takže volit vás je podle mě volit jen poslance do počtu, co stejně nic nezmění. Viz třeba váš návrh na uzákonění referenda. Kolikrát jste ho ve sněmovně třeba v tomt...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zvedneme venkovské obyvatelstvo.“ Naštvaný zemědělec proti vládě. Burcuje k volbám

16:30 „Zvedneme venkovské obyvatelstvo.“ Naštvaný zemědělec proti vládě. Burcuje k volbám

Nerovné podmínky k podnikání v zemědělství mohou zlikvidovat nejen tradiční tvář českého venkova, al…