Bývalý europoslanec Payne chce vypovědět smlouvu o přátelství s Ruskem. Chová se zcela jinak, než když jsme ji s Jelcinem podepisovali

22.08.2020 17:49 | Zprávy

ROZHOVOR K dvaapadesátému výročí 21. srpna 1968 přišel bývalý europoslanec za Svobodné a někdejší disident Jiří Payne s návrhem, jak reflektovat současné chování Ruska. Měli bychom vypovědět smlouvu o přátelství, kterou v roce 1993 uzavřeli prezidenti Václav Havel a Boris Jelcin. Tato smlouva byla podle Payna poplatná mimořádné době, která již skončila a Rusko se k nám jako přítel rozhodně nechová.

Bývalý europoslanec Payne chce vypovědět smlouvu o přátelství s Ruskem. Chová se zcela jinak, než když jsme ji s Jelcinem podepisovali
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec za stranu Svobodných Jiří Payne

Napsal jste, že musíme urychleně vypovědět smlouvu o přátelství, kterou máme uzavřenou s Ruskou federací. Jaké jsou podle vás důvody, proč ji právě nyní musíme urychleně vypovědět?

Kvůli vstupu do EU se za vlády Miloše Zemana měnila Ústava. A vláda přitom nadělala chyby. Jednou z nich bylo zavedení přednosti všech mezinárodních smluv před našimi zákony. Jenže vláda tehdy neprovedla dokonalou kontrolu, jaké to bude mít důsledky. A právě smlouva o přátelství s Ruskem je takovým případem. V článku 8 se píše, že si budou obě strany navzájem pomáhat při rozvíjení spolupráce s mezinárodními organizacemi a institucemi, jichž je jedna ze Smluvních stran členem“. Protože toto ustanovení má přednost před našimi zákony, tedy i před zákonem o ochraně utajovaných informací. To znamená, že u nás nikdo nemůže být potrestán, pokud Rusku vyzradí státní tajemství. Prostě se odvolá na tuto smlouvu.

Ale dopadá to na každého občana; když se uzavírá jakákoli smlouva, musí se předem prověřit, zda není v rozporu s nějakou mezinárodní smlouvou. Tak se může stát, že smlouvy týkající se obcí, železnic, vody, památek, léků, rostlin a zvířat a stovky dalších jsou na některých místech neplatné. Nemáme tolik expertů na mezinárodní právo, abychom se vyhnuli chaosu. Leckde třeba neplatí občanský zákoník, ale zatím si toho nikdo nevšiml.

Podle vás bychom měli přehodnotit naši zahraniční politiku v tom smyslu, že bychom neměli usilovat o dobré vztahy s Ruskem za každou cenu, což prý děláme už od devadesátých let. Skutečně máte pocit, že jsme od devadesátých let usilovali o dobré vztahy s Ruskem za každou cenu?

Všechny koncepce naší zahraniční politiky se na tom zakládaly. A máte pravdu, že to v praxi nebylo vidět. Když se to nedodržuje, musíme to změnit, přece si nebudeme lhát. A Rusko tuto smlouvu s námi vůbec nebere vážně, porušuje téměř každý článek smlouvy, tak k čemu taková smlouva je? Na druhou stranu, o dobré vztahy usilujeme a usilujme. A ta smlouva vztahy zhoršuje, lež nikam nevede.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…