Bývalý policista chce v Bruselu bojovat proti zákazům zbraní. Je to prý šikana jak za Hitlera

15.04.2014 15:58 | Zprávy

ROZHOVOR Nebezpečnost pepřového spreje se dá srovnat s kulometem. I tak se dá údajně dívat na držení zbraní. Proti snaze o regulaci soukromých zbraní v zemích Evropské unie se zasazuje kandidát do Evropského parlamentu za Občanskou konzervativní stranu Pavel Černý. Bývalý elitní policista v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz připomenul i hrozbu ruského Míši.

Bývalý policista chce v Bruselu bojovat proti zákazům zbraní. Je to prý šikana jak za Hitlera
Foto: O.K. strana
Popisek: Mgr. Pavel Černý

Snahy o regulace soukromých zbraní v zemích Evropské unie Vás přiměly ke kandidatuře. Co Vám nejvíc vadí?

Existují snahy o jakousi unifikaci legislativy. Původně mělo jít o řešení tématu nelegálních zbraní, násilí a potírání kriminality, ale zvrhlo se to v populistické kroky. První krok k zamezení obchodu s ilegálními zbraněmi měl být takový, že se omezí přístup slušných občanů k legálním zbraním. Někteří europoslanci tvrdí, že zbraň se může ztratit a stát se z ní nelegální, takže prý nejlepší krok boje proti nelegálním zbraním bude zakázat ty legální bezproblémovým občanům. Většinou tyto názory prosazují populisté, kteří řeknou: „My nechceme zbraně a kriminalitu.“ To lze ale nějakým zákazem zařídit jen stěží… Je to podobný styl uvažování, jako když se řekne: „Zakážeme počítačové hry“ a přitom ve čtyři hodiny odpoledne běží v televizi „krvák“. Zbraň je prostě vždy jen taková, jaký je uživatel. Říká se, že špatného člověka se zbraní může zastavit jen dobrý člověk se zbraní. V tom je demokracie a její největší míra. Kdo chce, ať si zbraň klidně pořídí. Pokud tedy splňuje přísné podmínky. Kdo ale nechce, nemusí.

Co navrhuje Vaše politická strana?

Nechat rozhodnutí na každém státu a na jejich národních zákonech, které každá země uzná, že jim vyhovují. Každá země je specifická a má jiné zvyklosti. My máme například zákon, který Evropa považuje za liberální, ovšem podle mého názoru je vysoce funkční. Ukazuje, že naopak nezakazování některých věcí je prospěšné.

V ostatních zemích jsou tedy přísnější. Můžete dát konkrétní příklad?

V Holandsku nebo v Británii je například perzekuován občan, který nosí v kapse nůž jakékoli velikosti. Tam je doslova i malá „rybička“ v kapse dost velký problém. U nás není zakazován i ten největší nůž – a pražádné maléry se nedějí… To znamená jediné, ve zmíněných zemích západní Evropy je občan legislativou šikanovaný. Je vytvářená umělá regulace něčeho, co regulovat vůbec nepotřebujeme. My máme opravdu dokonalé a bezproblémové zákony. Letos je v plánu například rozběhnout registr zbraní Ministerstva vnitra, který má být jeden z nejlepších na světě. Tak dokonalý registr zbraní nemají ani některé západní státy, které občana absolutně odzbrojily. Nejde jen o to, že ho odzbrojily, ale jde také o to, co do zákona o zbraních nakonec spadne.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kazíme jim pohádky, oni nás za to nemají rádi.“ Dostál vyškolil Nerudovou a Foltýna

14:10 „Kazíme jim pohádky, oni nás za to nemají rádi.“ Dostál vyškolil Nerudovou a Foltýna

Europoslanec Ondřej Dostál (STAČILO!) se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vrátil k diskusi, ktero…