ČSSD byla jako Sparta a skončila v okresním přeboru. Evropan Rouček předkládá své vysvětlení výprasku

31.05.2019 7:34 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK Michal Šmarda ministrem kultury? „Já ho mám rád, ale…“ Návrh předsedy ČSSD Jana Hamáčka považuje bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček za zoufalý a v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz jasně vysvětluje proč. „Je i v jeho zájmu necpat se na post ministra kultury,“ poznamenává. Chyba s Antonínem Staňkem už stačila, teď by měla ČSSD hledat někoho typu Pavla Dostála. Ale kde brát? V ČSSD asi těžko. Také za výsledky evropských voleb Rouček řeže do stranických kolegů bez milosti. „ČSSD byla zvyklá na moc, na vládu, naprosto zdegenerovala, stala se společenstvím nejrůznějších kmotrů od okresní úrovně přes krajskou až po celostátní.“ A Hamáček? Ten se z toho jen tak nevyvlíkne!

ČSSD byla jako Sparta a skončila v okresním přeboru. Evropan Rouček předkládá své vysvětlení výprasku
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Prezident nepřijal demisi ministra kultury Antonína Staňka, protože prý neudělal nic špatně. Vicepremiér Hamáček navrhuje na post ministra kultury Michala Šmardu. Na Facebooku jste psal, „že se vám to snad jen zdá...“ Co s tím?

(Smích) Malé národy ve srovnání s těmi většími mají nevýhodu, že se nemohou prosadit svojí politickou nebo hospodářskou silou. Z toho důvodu je pro menší národy velmi významná kultura. My Češi bychom si toho měli být vědomi. Byla to naše kultura, která způsobila Národní obrození. Spisovatelé, režiséři, herci, prostě umělci, novináři hráli velkou roli při změnách v roce 1968 i 1989. Naše kultura je specifická a i z tohoto důvodu by měl být ministrem kultury někdo, kdo s ní má úzký vztah. Nemusí to být nutně spisovatel nebo režisérka, ale měl by znát význam a potřeby kultury.

Na rozdíl od všech ostatních západních zemí se u nás kulturní pracovníci většinou pohybují ve středu nebo vpravo politického spektra. Ale to pro sociální demokracii nic neznamená, naopak by měla situaci brát jako výzvu, přilákat je a přitáhnout na svou stranu.

Když jsem byl mluvčím ve vládě, ministrem kultury byl Pavel Dostál, sociální demokrat, kumštýř, novinář, s kulturní scénou měl velmi úzký vztah a neměl s ní sebemenší problém. Naopak. Jeho působení bylo pozitivní jak pro českou kulturu, tak pro sociální demokracii. ČSSD, pokud chce být úspěšná, musí vybrat někoho typu Pavla Dostála, který bude mít ke kultuře úzký vztah. Už udělali obrovskou chybu s ministrem Staňkem a já se obávám, že nyní ve svém zoufalém návrhu předseda Hamáček dělá podobnou chybu.

Michala Šmardu mám rád. Je to člověk poctivý, slušný, srdcař. Když byl sjezd, volil jsem jej na post místopředsedy ČSSD pro komunální politiku. V komunální politice se vyzná, zná ji a je v ní velmi prospěšný. Tam by měl podle mého názoru zůstat. Je i v jeho zájmu necpat se na post ministra kultury. Nepřinese to nic jemu, ČSSD ani české kultuře.

Takže si myslíte, že demise Staňka byla správným krokem?

Byla chyba, že ho ČSSD vůbec nominovala na tuto pozici. Podobně jako Michal Šmarda byl dobrý komunální nebo krajský politik, ale ukázalo se, že nemá kvality, aby mohl vykonávat post ministra kultury. Jeho situace byla a je neudržitelná. Hamáček nemohl dělat nic jiného. Pan prezident Staňka ale drží a bude držet dál. Všechno jsou to negativní momenty jak pro ČSSD, tak pro českou kulturu. ČSSD by neměla chybu opakovat v podobě Michala Šmardy podruhé.

Napadá vás nějaké vhodné jméno?

Sociální demokracie je natolik vysílená, že uvnitř strany nikdo takový zřejmě není. Lze ale hledat někoho, kdo má blízko ke kultuře, k myšlenkám moderní levice, je zároveň dobrý manažer a bude chtít posílit naše dobré jméno ve světě. Jak říkám, dobré jméno nemůžeme posílit přes politiku, ale, když pominu sport, právě díky kultuře. Když už ČSSD udělala tak kardinální strategickou chybu, že šla po výprasku v roce 2017 do vlády, nezbývá nic jiného než najít někoho vhodného, aby omezila další ztráty.

Právě problémy ministra kultury, které gradují podáním demise, uváděli někteří jako další z důvodů, proč ČSSD neuspěla u voleb do Evropského parlamentu. Mohlo se i toto na výsledku podepsat? Mimochodem, Andrej Babiš vyměnil několik ministrů a volby na mandáty vyhrál…

Celá kauza možná ubrala ČSSD pár hlasů, ale na celkovém výsledku má jen velmi malý podíl. Problémy ČSSD jsou mnohem větší, než je viditelná kauza jednoho ministra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…