Točíme se v kruhu vysokých cen energií potravin i pohonných hmot. Padají různé příčiny: Putinova agrese, přeprodávání české elektřiny přes lipskou burzu, neschopnost vlády došlápnout si konečně na ČEZ sektorovou daní (zatím se jen o ní uvažuje), Green Deal… Jak to vnímá veřejnost na Karvinsku včetně podnikatelů a živnostníků? Co by ze strany vlády nyní nejvíce uvítali?
Musím říct, že ač se nám daří za poslední roky zlepšovat život v regionu, tak platy nejsou zdaleka v takové výši, jak bychom si přáli. Myslím si ale, že veřejnost to vnímá podobně jak na Karvinsku, tak v Čechách.Všichni mají obavy z toho, co bude. Já osobně jsem přesvědčen, že veřejnost, i například drobní živnostníci, by nejvíce uvítali zastropování cen nejen energií, ale také pohonných hmot a potravin, a to z jednoho prostého důvodu, rádi by měli alespoň nějakou jistotu.
Podle názorů některých regionálních politiků z Moravskoslezského kraje je situace na Karvinsku dost nepříznivá – většinu bytového fondu (bývalé byty OKD) vlastní z větší části zahraniční společnosti, které nyní zvedají horentně nájmy, na něž řada Karviňáků už nedosáhne. Rychle také ubývá počet obyvatel v Karviné, což se mimo jiné projeví i na snížení finanční podpory na bydlení pro potřebné. Také prý roste procento lidí, jež spadne do chudoby, má se jednat o samoživitele, seniory, hornické invalidy atp. Neobáváte se, že s příchodem podzimu a zimních měsíců, kdy se náklady na bydlení ještě zvýší, by mohlo dojít i k občanským protestům?
Za soukromou společnost a její cenovou politiku bohužel hovořit nemohu. Pokud dojde k protestům, tak lidé vyjdou do ulic vyslovit nesouhlas stávající vládě, protože dle mého názoru tuto situaci moc dobře nezvládá. A přitom by stačilo jít po vzoru některých sousedních zemí. Již od června tohoto roku jednám s ministrem Jurečkou o tom, že snížení počtu obyvatel v dané obci nesmí mít vliv na výši poskytovaných dávek. Právě město Karviná je v této záležitosti diskriminováno. Na základě chybného přepočtu Českého statistického úřadu, který nám chybně přiznal o téměř pět procent nižší počet obyvatel, by měli mít naši obyvatelé nárok na nižší příspěvek na bydlení v rámci zákona o hmotné nouzi.
Dalším znevýhodněním by měl být nárok na nižší příspěvky v rámci Rozpočtového určení daní do městské kasy a v neposlední řadě menší příděl příspěvků na výkon přenesené působnosti z rozpočtu Ministerstva vnitra ČR. To jen tak na okraj, jak stát přistupuje ke svým municipalitám. Celkově je problém komunikace se státními úřady a s jejich nepochopením problémů se strukturálně postiženými regiony. Jsou témata, která nejde řešit bez státu a lidí, kteří nastavují zákony. Týká se to například bezdoplatkových zón, Ministerstvo práce a sociálních věcí neřeší problémy, které tady máme. Celý princip je špatně nastavený, lidé musejí být vedeni trochu jinak. Jen díky nezaměstnanosti a exekucím končíme na konci žebříčku kvality života, protože dva nebo tři základní ukazatele jsou dány státní politikou. Můžeme tady v Karviné mít cokoliv, nejlepší zázemí pro služby a sport, parky, krásná místa jako třeba jezero s půjčovnou lodiček a další společenské vyžití pro lidi, ale bez řešení shora se problémy se zaměstnaností, sociálně slabými a nepřizpůsobivými jedinci prostě nezmění. Dlouho o tom vedu diskuse, zvu tady ministry, ale je to pro stát příliš choulostivé téma.
Neklesají některým obchodníkům na Karvinsku tržby také kvůli tomu, že váš region leží nedaleko hranic s Polskem, kde si jistě jezdí nakupovat levnější potraviny či benzín a naftu řada lidí z vašeho města? Polská vláda se totiž chová k lidem přátelštěji než ta česká a zastropovala DPH u potravin i pohonných hmot...
Není se čemu divit, že lidé hledají, kde mohou ušetřit, a proto řada z nich vyjíždí za polské hranice. Bohužel polská vláda zavedla opatření, nad kterými ta naše dlouho váhá, a která měla být také již dávno zavedena, tedy zastropování cen potravin, pohonných hmot a energií.
Pokud jde o zmíněnou sektorovou daň, jejíž hrozbou přinutila například slovenská vláda „své“ energetické společnosti razantně zastropovat ceny, tak zájem vybírat tuto daň od energetických firem a bank v nedávných dnech opatrně navrhla i současná vláda. Někteří ekonomové za to pětikoalici však kritizují. Vždyť majitelé energetických firem i bankovních domů mohou tuto daň zaúčtovat svým klientům a lidé v Česku si zase moc nepomohou. Nebylo by lepší zastropovat některé ceny energií a pohonných hmot případně i potravin, jak to udělali Slováci, Poláci, Britové, Francouzi a další země?
Jak jsem uvedl v předchozí odpovědi, já osobně bych byl pro zastropování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán