Černé na bílém. Ekonomka popsala, co nás všechny čeká, pokud ti z vás, kteří nadáváte na Brusel, zůstanete při květnových volbách doma

08.01.2019 16:33 | Zprávy

ROZHOVOR „Používejme selský rozum, nenechme se obelhávat a nedovolme přijetí eura,“ dává důraznou radu do roku 2019 ekonomka Masarykovy univerzity Hana Lipovská. V tomto ohledu vidí jako zásadní volby do Evropského parlamentu v květnu. Upozornila, že pokud v nich zvítězí prounijní politické strany, bude pokračovat prohlubování integrace a vznikne obrovský tlak, aby Česká republika, Polsko a Maďarsko přijaly euro.

Černé na bílém. Ekonomka popsala, co nás všechny čeká, pokud ti z vás, kteří nadáváte na Brusel, zůstanete při květnových volbách doma
Foto: Facebook
Popisek: Hana Lipovská

Často se mluví o tom, jak nás čeká krize, na kterou se česká vláda nepřipravuje, ekonomové před tím neustále varují. Jaký z tohoto pohledu bude rok 2019?

V roce 2019 dojde buď ke zpomalení ekonomiky, nebo přímo ke krizi. Samozřejmě k recesím dochází cyklicky vždy, na očekávání recese člověk nemusí být ekonom. Je však rozdíl mezi běžnou recesí a vážnou hospodářskou krizí. Recese je, s trochou nadsázky, jako rýma, kterou máte v zimě rok co rok. Vážná krize je spíše jako horečka, která nás potkat nemusí. Tu poslední horečku, kterou naše země trpěla před deseti lety, jsme pouze přechodili, přeléčili, ale nezabývali jsme se jejími příčinami. Nevyléčili jsme se. Proto se velmi bojím, že ať už přijde nová vlna krize ve třetím čtvrtletí tohoto roku nebo klidně třeba až v roce 2021, bude mnohem vážnější. Samozřejmě pokud by centrální banky přestaly uměle držet nemocné západní ekonomiky na přístrojích, recesi bychom už dávno v Evropě i ve Spojených státech měli. Příznaky toho, že jsme ve stadiu těsně před nemocí, jsou vcelku zřejmé.

Krize sama o sobě však není problém. Krize je jen otevřené přiznání existence problému: zadlužování státu, ale i domácností a podniků a také naší takřka drogové závislosti na dotacích, podporách a eurofondech. Krize není nemocí, je příznakem nemoci. A to si veřejnost většinou neuvědomuje. I proto je svým způsobem krize přínosná: pomáhá nám odhalit, co v živém těle našeho hospodářství nefunguje, které orgány jsou nemocné. Teprve po této diagnóze můžeme našeho pacienta vyléčit. Pokud místo léčby nemoci jen uměle srážíme horečku, jako to po celou dobu dělala třeba Evropská centrální banka, zvyšujeme sice nějakou chvíli HDP, protože pacient je schopen chodit do práce, ale příští projev nemoci bude mnohem závažnější.

Je takovou klasickou, řekněme, větou ať už opozice, nebo vládní koalice, že ekonomický, hospodářský růst či pokles používají jako výmluvu či důkaz své práce podle toho, jak se jim to zrovna hodí. Souhlasíte?

Ano.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budeme sledováni úplně ve všem.“ Ševčík varuje před novou směrnicí

5:00 „Budeme sledováni úplně ve všem.“ Ševčík varuje před novou směrnicí

Letošní Velikonoce se zapíší historicky mezi nejdražší Velikonoce od vzniku České republiky, souhlas…