Žijete v Mnichově, máte českého lvíčka na saku a bavíme se v Sudetoněmeckém domě. Jste Čech nebo Němec?
Jsem multifunkční. Lvíčka nosím furt, ale nemohu říct, kde jsem ho vzal, protože je to taková hravá historka a je třeba být solidní. Čechem jsem zůstal, Němcem jsem se stal. V Německu jsem zažil celkem dlouhé obodobí, kdy jsem byl rád, že jsem Němec. Když ale vidím momentální stav, tak už si tím nejsem tak úplně jistý.
Češi s Němci mají mezi sebou spoustu démonů z minulosti. Jak vnímají čeští krajané v Německu sudetoněmeckou otázku?
Naše vztahy jsou bezproblémové. Máme tady České centrum Mnichov, a to spolupracuje se Sudetoněmeckým domem. Ostatně do něj je zahrnuto docela široké množství spolků. Jedním z prvních, který se soustředil na smíření Němců s Čechy, byl Spolek Adalberta Stiftera. A s ním je spolupráce velmi úzká. Někdy až máme dojem, že centrum a konzulát spolupracuje více se Sudetoněmeckým domem, než s krajanskými organizacemi.
Někteří stále více hovoří o možnosti pořádání Sudetoněmeckého sjezdu v Česku. Co vy na to?
Proč by Sudetoněmecký sjezd měl být v Praze? V tomhle mi trochu uniká důvod. Spolupráce je dobrá, ale sudetští Němci žijí tady. Je to možná trochu kacířské, ale vlastně chápu odpor proti tomu.
Osobně mám k sudetským Němcům velké sympatie, protože obecně emigrantům z Česka v roce 1968 hodně pomohli. Navíc bez jakýchkoliv projevů hořkosti vzhledem k vyhnání. Od některých jsme se i doslechli, že si rozbytí Československa nepřáli, ale stát je neměl moc rád. Samozřejmě že to byla pravda jen zčásti.
Jste velkým kritikem Angely Merkelové, přitom zrovna tato bývalá dlouholetá německá kancléřka měla Čechy celkem ráda nebo ne?
Je to sporné. Ta náklonnost odpovídala její povaze. Ona neměla ráda spory. Nikdy neprosazovala to, co chtěla, nějak tvrdě. Když tedy česká strana s něčím nesouhlasila, tak Merkelová nezačala křičet: „Vy Češi bouráte unii!“ Nechala to být a z toho vznikl dojem, že je Čechům dost přátelsky nakloněna. Samozřejmě že měla k Česku vztah. Byla tam párkrát na prázdninách, takže si nějaké sympatie asi vytvořila, ale hlavním důvodem byla podle mě její nekonfliktnost. Ona zrovna tak neprosadila nic u Poláků, Portugalců a tak dále.
Je pro vás její odchod z politiky úlevou?
Jakési základy současné nové vlády položila madam Merkelová. Byla političkou, která šestnáct let nic nedělala a rozhodnutí, která přijímala, byla rozhodnutí, jejichž dopad se projeví až za mnoho let. Německý volič si říká, že ta Merkelová nic nedělá, ale i Bůh se bojí toho, co by udělal někdo jiný na jejím místě. A proto ji volili. Když bude Merkelová, tak víme, na čem jsme. Ony se sice rozsýpají silnice, nejezdí vlaky, máme problémy, ale furt to nějak jde, furt se nám vede dobře.
Nyní Merkelová skončila a lidé vědí, že se něco musí změnit, že to takhle dál nejde, že směr, kterým se ubírá Německo v energetické, uprchlické i hospodářské politice, není dobrý. Musí se něco stát. Ale co? A tak Němci volili, jak volili. Takže hodně lidí volilo sociální demokraty, kteří jsou sice v příšerném stavu, ale zase mají ve svých řadách Olafa Scholzeho. Ten je ze staré gardy a důvěru vzbuzuje. Někteří Zelené, jiní liberály a další ostatní strany. Z prvních tří zmíněných vznikla trojkoalice, která pravděpodobně nepřežije své období vládnutí. Mezi liberály a Zeleným jsou neuvěřitelné rozdíly.
Ostatně s českou vládou je to skoro jako přes kopírák. Sledujete to?
Trochu. Nová česká vláda bude mít nejspíš ty samé problémy a asi také nevydrží. Problémy mají tedy obě vlády podobné, jen řešení německých problémů má daleko větší dopad. V Česku by měli dát do pořádku finance. Vypadá to, že budou přijímána protiinflační opatření a zpevněna koruna. Pořád by všichni chtěli zahubit Babiše, tak uvidíme.
A nestane se Andrej Babiš spíš prezidentem, pakliže bude kandidovat?
Asi jo. Jeho stranu volila třetina národa a hlavně na venkově ho uznávají. Ale na můj vkus byl, co se týče státní kasy, až moc rozdávačný. Penze se v Česku zvyšovaly docela razantně. A třeba státní správa bobtná v Česku za všech vlád.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský