Spojené státy vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na svém území. Prezident Barack Obama zároveň vyhlásil vůči Rusku další sankce kvůli hackerským útokům proti americkým politickým institucím i jednotlivcům, které měly zasáhnout do amerických voleb. Jak hodnotit rozhodnutí Baracka Obamy?
Samozřejmě je velmi zvláštní, že to udělal prezident asi čtrnáct dní před tím, než skončí. Když už, tak zdvořilost a slušnost by byla, nechat toto rozhodnutí na nově nastupujícím prezidentovi. To je první záležitost. Druhá je, že pokud jsem dobře pochopil, dvě zavřená pracoviště, která patří k velvyslanectví, jsou kulturní centra, což zase ne zcela koresponduje s hackerskými útoky. Takové spojení si nedokážu dost dobře představit. Když jsem informace o dění poslouchal, vzpomněl jsem si na to, jak týden před 11. zářím nechal George Bush vyhostit ještě větší počet pracovníků ruského velvyslanectví a pak nastalo období spolupráce. Možná, že se po patnácti letech tohle bude opakovat. Samozřejmě nemyslím, že se bude opakovat 11. září, ale velmi dobrá spolupráce mezi republikánským americkým prezidentem a Vladimirem Putinem.
Pak jsem si vzpomněl také na velmi podobné počínání ukrajinského prezidenta Juščenka, který těsně před ukončením mandátu jmenoval Stefana Banderu hrdinou Ukrajiny, ačkoli na to předtím měl pět let. Někdy dělají odcházející prezidenti kroky, ke kterým nenašli odvahu v době, kdy byli v plné funkci.
Rusko opakovaně odmítlo obvinění, podle nichž se jeho hackeři snažili ovlivnit volby ve prospěch republikána Donalda Trumpa. Předseda výboru pro mezinárodní záležitosti horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačjov podle agentury Ria Novosti v narážce na Obamův lednový odchod z úřadu nazval nejnovější sankce „smrtelnou křečí politických mrtvol“. Lavrov navrhl jména 35 americkým diplomatů, kteří mají být naopak vyhoštěni z RF, to ale prezident Putin aktuálně odmítl s tím, že si počká na nového prezidenta. Co si o postupu myslíte?
Počítá s tím, že tohle je záležitost, která se týká jen Obamy a chce si udržet dobré vztahy s budoucím prezidentem, což má samozřejmě svoji hlubokou logiku. Použil bych ošklivý výraz, který užívají američtí novináři. Chromá kachna by takové věci dělat neměla, a pokud je udělá, pak musí počítat s tím, že zazní komentáře třeba o kramářské diplomacii a podobně.
Postihy vůči Rusku za jeho „agresivní aktivity“ tím podle Obamy ale nekončí. Ještě přijdou, podle vás, nějaké další?
Samozřejmě do 10. ledna ještě může Barack Obama leccos nařídit, tak jako to dělá i ve vnitřní americké politice, kdy se snaží některé věci dopředu zablokovat. Sankce už přišly, netýkají se jen diplomatů, ale také GRU a FSB, což je ruská kontrarozvědka. Poněkud mě to zaráží, protože venku pracuje SVR, čili vnější rozvědka, ale budiž. Já budu zvědavý na další postup, protože prezident Obama slíbil, že předloží i důkazy, které objasní, proč si myslí, že to byly tyto dvě služby a použily dvě kulturní centra. Může to být ještě docela zajímavé.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá