Paní předsedkyně, co soudíte o posledních výrocích premiéra Fialy, že když ho lidé zvolí na další čtyři roky, budou v Česku stejné mzdy jako v Německu?
Pan Fiala nás rád školí z populismu, tak si pojďme ty jeho bludy spočítat na jednoduchém ukazateli jako je minimální mzda. Německo bude mít od ledna minimální hodinovou mzdu 12,82 eura. To je nějaká hrubá měsíční minimální mzda 52 tisíc korun. Minimální mzda je v Česku nyní 18.900 Kč. Zároveň v Německu se minimální mzda za poslední čtyři roky zvedla o téměř 35 %. Dejme tomu ale, že v příštích čtyřech letech bude ten růst německé minimálky poloviční, což by v roce 2029 znamenalo částku asi 60 tisíc korun. Takže pan Fiala z ODS vám v příštích pěti letech slibuje růst minimální mzdy každoročně alespoň o osm tisíc, počínaje lednem 2025. Po tom, co máme za jeho vlády největší propad reálných mezd ze všech zemí OECD. Jako vážně? A teď si pojďme říct: je to bohapustá lež nebo populismus nebo se ten člověk už definitivně zbláznil.
Paní předsedkyně, v pátek soud pro Prahu 1 rozhodl, že sociální demokracie má potomkům právníka Altnera zaplatit téměř půl miliardy korun. Co to pro vás znamená?
Rozhodnutí obvodního soudu považujeme za nezákonné a ihned se odvoláme. Rozumíte, Nejvyšší soud nám dal před pěti lety za pravdu, vrátil to obvodnímu soudu, a ten si zase rozhodl, jak chce. Zvláštní je, že paní soudkyně rozhodla těsně před svým odchodem do důchodu. Navíc jsme se o rozsudku dozvěděli den dopředu od novinářů. Proto celé rozhodnutí působí jako politicky motivované. Ale my se nedáme, i kdybychom si měli znovu absolvovat celé soudní kolečko.
Dobře, pojďme se ještě vrátit k americkým volbám, které i v našem prostředí mimořádně rezonovaly. Co pro vás znamená Trumpovo vítězství?
Výsledek amerických voleb je potřeba vzít na vědomí. Nejsem si ale jistá, jestli se pro Evropu něco zásadního změní. Mám pocit, že tady kolem voleb amerického prezidenta panovalo více vášní než v případě jakýchkoli českých voleb. Jako by ty americké volby byly naše. Každý se na pár dní stává expertem na Spojené státy americké. Američané rozhodli a uvidíme, jaké to bude mít důsledky pro Evropu. Je potřeba zklidnit emoce a počkat. Přeji si a udělám maximum, aby tak ale lidé prožívali také volby nejdůležitější – ty naše, u nás.
Hodně se mluví o další nutnosti navýšit výdaje na obranu s tím, že dvě procenta už dávno nestačí a měli bychom usilovat o tři nebo i čtyři procenta HDP…
Takové debaty jsou zcela mimo. Lidé už jsou sedření z kůže dost, podívejte se na tu drahotu a nízké mzdy. Tak vysoké výdaje na zbraně si zkrátka nemůžeme dovolit. Pevně doufám, že se nebude nadále zbytečně rozhazovat v oblastech, které neprodukují růst, jak předvádí tato vláda.
A k čemu to? Aby si koupili ty nejluxusnější stíhačky, které dostaneme bůhví kdy, pokud vůbec? Víte, že paní Černochová teď zaplatila čtyři miliardy, aby dvě stíhačky F-35 přišly o rok dříve? Tedy v roce 2030. Všech 24 stíhaček máme mít v Česku až v roce 2035. Z našich kapes? Protože už neví, jak ty peníze na obranu utratit? Vždyť ty čtyři miliardy mohli pořádně přidat těm kuchařkám ve školních jídelnách a pečovatelkám v důchoďácích, co dřou za dvacet tisíc měsíčně. Vždyť Fiala a spol. tomu obětovali důchody, školství a zdravotnictví – a obecně jakýkoli rozvoj naší země.
Je moc dobře, že budou za rok volby, protože my to máme jasné. Domácí politika musí mít přednost před zahraniční, zahraniční nemůže být důvodem pro zanedbání všech domácích věcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka