Co je opravdu za válkou v ulicích USA? Ben Kuras ukazuje, o co jde

03.06.2020 18:27 | Zprávy

ROZHOVOR „Ten rasový kontext posloužil jako rozbuška něčeho, co vypadá jako vyhlášení války kapitalismu a americkému politickému systému. S rasismem nakonec nesouvisí, mezi oběťmi útoků demonstrantů jsou desítky zraněných včetně černochů, zabit byl jeden černý příslušník civilní ochranky. Protesty, které se zvrtly v řádění, loupení a plundrování, vedou z velké většiny běloši antikapitalistického přesvědčení,“ komentuje publicista a spisovatel Benjamin Kuras. Všímá si i přetlačovačky o migranty na řecko-tureckých hranicích, či že „italská vláda uvažuje o legalizaci 600 tisíc ilegálních imigrantů, kteří by tím zřejmě dostali právo pobytu kdekoli v Schengenu“.

Co je opravdu za válkou v ulicích USA? Ben Kuras ukazuje, o co jde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Benjamin Kuras

Sledujete vlnu násilných protestů, které Amerikou otřásají poté, co během zatýkání policií zemřel černoch George Floyd? Přicházejí zprávy o zraněných lidech, vyrabovaných a vypálených obchodech a policejních stanicích. Co na to říci? Přerostlo vše v amerických ulicích v rasovou válku?

Připomeňme si nejprve, co se vlastně stalo. Floyda v Minneapolisu zatkla skupinka policistů za nahlášenou platbu falešnou bankovkou. Zřejmě se zatčení bránil, není úplně jisté, jak silně, tak ho poldové srazili na zem. Jeden mu klekl na krk, ignoroval jeho upozornění, že nemůže dýchat, a škrtil ho devět minut. Ještě se při tom debil nechal s vítězoslavným šklebem a rukou v kapse vyfotit. Šlo o policajta s dlouhým záznamem přestupků a několika dřívějších zabití, který už dávno neměl u policie sloužit. Jmenuje se Chauvin, a kdo má rád „nomen omen“, si možná připomene, že podle jeho dávnějšího francouzského jmenovce je pojmenován šovinismus. Tři další policisté přihlíželi a nezastavili ho. Brutalita nezpochybnitelná.

A teď dál. Všichni čtyři byli zatčeni. Chauvin má na krku vraždu, i když „druhého stupně“, čili ne úkladnou, tedy ne předem připravovanou. Ti tři dostanou nezabránění nebo možná napomáhání vraždě. Čili zafungoval právní stát. Demonstrace skandující „spravedlnost pro Floyda“ by teoreticky měly nanejvýš žádat vraždu prvního stupně. Ale žádají mnohem víc.

Ten rasový kontext posloužil jako rozbuška něčeho, co vypadá jako vyhlášení války kapitalismu a americkému politickému systému. S rasismem nakonec nesouvisí, mezi oběťmi útoků demonstrantů jsou desítky zraněných včetně černochů, zabit byl jeden černý příslušník civilní ochranky. Protesty, které se zvrtly v řádění, loupení a plundrování, vedou z velké většiny běloši antikapitalistického přesvědčení a na mnoha místech je řídí notoricky známá organizace Antifa. O víkendu řádily ve 140 městech, což by naznačovalo jistou dávku organizace a koordinace. Přidávají se i skupiny antiizraelské, atisemitské a antikřesťanské. Vedle útoků na policii a úřady – dejme tomu ještě vysvětlitelných veřejným pohoršením nad jednáním několika policistů – už byla zapálena i synagoga a kostel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sjednoťte se, uspějete.” Američan z trumpovských kruhů vzkazuje přes PL nejen do ČR

4:45 „Sjednoťte se, uspějete.” Američan z trumpovských kruhů vzkazuje přes PL nejen do ČR

Pokud „noví konzervativci” v evropských zemích budou jednotní a budou spolupracovat, vládnoucí stran…